Sposoby na opryszczkę (wirus Herpes simplex) i kroki jakie można podjąć, aby wspomóc regenerację.
Kremy i plastry na opryszczkę
Jeżeli wykorzystywane prawidłowo, przeciwwirusowe kremy na opryszczkę mogą przyspieszyć czas gojenia nawracających infekcji. Zwykle zawierają one lek znany jako acyklowir lub penciclowir (Denavir).
Kremy te są szeroko dostępne w aptekach bez recepty. Są one jednak skuteczne tylko jeśli stosuje się je jak najszybciej - już przy pierwszych objawach opryszczki, w czasie rozprzestrzeniania i powielania się wirusa herpes simplex. Używanie kremu przeciwwirusowego po tym początkowym okresie nie ma żadnego większego wpływu na opryszczkę.
Jeśli miewamy częste ataki opryszczki potrafimy rozpoznać moment ataku, stosujmy więc kremy przeciwwirusowe, w chwili gdy poczujemy mrowienie informujące, że opryszczka ma zamiar się rozwijać. Trzeba zastosować krem do pięciu razy dziennie przez cztery do pięciu dni. Jednak kremy przeciwwirusowe mogą pomóc uzdrowić tylko aktualny wykwit opryszczki. Nie pozbywają się wirusa, który wywołuje opryszczkę i nie zapobiegają powstawaniu jego ognisk w przyszłości.
Istnieją również plastry na opryszczkę, które zawierają żel o nazwie hydrokoloid, który jest bardzo skuteczny w leczeniu ran skóry. Plaster umieszcza się na opryszczkę co powoduje uśmierzenie bólu.
Badania wskazują, że opryszczka goi się w tym samym czasie zarówno z plastrami jak i kremami przeciwwirusowymi.
Ultranowoczesna metoda leczenie światłem
Istnieje również nowa metoda leczenia opryszczki światłem .Metoda ta oparta jest na badaniach naukowych wpływu światła podczerwonego na komórki, zapewnia ona dodatkowe siły dla układu immunologicznego w miejscu naświetlenia, badania dowodzą, iż ta metoda jest skuteczna w każdym stadium opryszczki i zapobiega ona powstawaniu przyszłych ognisk w miejscach naświetlonych. Naświetlenie opryszczki w stadium mrowienia może całkowicie zablokować rozmnażanie wirusa a co za tym idzie rozwój opryszczki. Co więcej - u wielu badanych ból złagodził się już po pierwszym zastosowaniu.
Leczenie powikłań
Jeśli opryszczka jest szczególnie ciężka lub uszkodzony jest system odpornościowy (na przykład po chemioterapii lub u nosicieli HIV), istnieje ryzyko dalszych powikłań, w tym zapalenia mózgu (obrzęk mózgu) lub rozprzestrzenianie się infekcji na inne części ciała, takie jak oczy.
W takim przypadku należy jak najszybciej, umówić się z lekarzem, który może przepisać tabletki przeciwwirusowe i skierować do leczenia specjalistycznego. Rodzaj leczenia będzie zależał od nasilenia opryszczki lub ewentualnych powikłań. Na przykład: jeśli wystąpi opryszczkowe zapalenie rogówki, może zaistnieć potrzeba, aby umówić się z lekarzem okulistą .
Leczenie objawów opryszczki
Jest kilka rodzajów kremów które nie walczą bezpośrednio z wirusem tylko z objawami opryszczki,są one dostępne bez recepty w aptekach. Mogą pomóc złagodzić podrażnienia skóry spowodowane opryszczką. Kremy te nie są wykonane specjalnie do leczenia opryszczki i nie pomogą one szybciej się leczyć, ale może warto spróbować je jeśli opryszczka jest bolesna, sucha lub swędzi.
Ból można leczyć środkami przeciwbólowymi, takimi jak Ibuprofen lub paracetamol (oba są dostępne w postaci płynnej dla małych dzieci). Nie należy przyjmować ibuprofenu, jeśli jest się astmatykiem lub jeśli ma się (lub miało) wrzody żołądka. Dzieci poniżej 16 roku życia nie powinny przyjmować aspiryny.
Porozmawiaj ze swoim lekarzem jeśli masz opryszczkę i jesteś w ciąży.