Zanim wybierzemy się na wakacje warto przemyśleć nasze oczekiwania co do miejsca noclegu: czy zależy nam na wyżywieniu, a może warunkiem komfortu jest dla nas łazienka w pokoju? Aby nie być niemiło zaskoczonym warto więc zapozanać sie z klasyfikacją obiektów noclegowych.

Data dodania: 2012-03-09

Wyświetleń: 1921

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ustawa o Usługach Turystycznych z 29 sierpnia 1997 r. określa dopuszczalne w prawie polskim rodzaje obiektów hotelarskich.

Według tej ustawy najwyższe standardy oferuje hotel. Musi być to obiekt posiadający minimum 10 pokoi - większość jedno- lub dwuosobowych. Hotel ma zapewnić wyżywienie oraz świadczyć dodatkowe usługi np. room service czy minibarek w pokoju. W hotelu o czystość naszego pokoju dba personel. Na terenie hotelu cząsto znajduje sie basen, sauna, bar itd. Wybierając więc ten rodzaj 'kwatery' będziemy mogli w pełni zregenerować swoje siły, odpoczywając od wszelkich obowiązków. Oczywiście komfort kosztuje! Średnie ceny w polskich hotelach w zależności od ilości gwiazdek plasują się w granicach od 100 do 500 złotych za osobę.

Kolejny w klasyfikacji obiekt hotelowy to motel. Artykuł 36, § 2 wspomnianej wyżej ustawy definiuje ten obiekt nastepująco: "motele - hotele położone przy drogach, zapewniające możliwość korzystania z usług motoryzacyjnych i dysponujące parkingiem". Motel musi spełniac więc wymagania stawiane hotelom - minimum 10 pokoi i świadczenie usług gastronomicznych.

Pensjonaty to niższe klasowo obiekty hotelarskie. Pensjonat ma posiadać przynajmniej 7 pokoi i ma oferować swoim gościom wyżywienie. Pokoje wyposażone są w łazienkę. Standard pensjonatów jest naprawdę wysoki. Często pensjonaty usytuowane są na dużej posesji, dlatego właściciele zapewniają miejsce parkingowe, miejsce na grilla czy pogranie w piłkę. Oczywiście ceny za nocleg w pensjonacie są dużo niższe niż w hotelach, ale też wyższe niż na kwaterach prywatnych. 

Oprócz hoteli, moteli i pensjonatów Ustawa o Usługach turystycznych definiuje jako obiekty hotelarskie: kempingi, domy wycieczkowe, schroniska młodzieżowe, schroniska i pola biwakowe. Każdy rodzaj obiektu ma też swoją kategorie, przydzielaną w zależności od standardu. 

Warto więc przemyśleć, jak chcemy spędzić urlop i dostosować do naszych potrzeb rodzaj obiektu hotelarskiego. 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena