Odnawianie domu drewnianego to zadanie dla wytrwałych. Panująca opinia związana z kosztami i problemami, na jakie możemy trafić w trakcie renowacji nie zachęca do podejmowania takich przedsięwzięć. A jednak pojawiają się ludzie, dla których opinia ta nie straszna, a wartość starego domu drewnianego – bezcenna.

Data dodania: 2012-03-05

Wyświetleń: 2370

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli zainteresował nas już konkretny dom z drewna warto sprawdzić, czy jest on zabytkowy. Zgodnie z ustawą każdy kto jest właścicielem zabytku ma obowiązek w należyty sposób zabezpieczyć obiekt. Powinniśmy dwa razy się zastanowić zanim podejmiemy decyzję, gdyż zakup zabytkowego domu to nie tylko prestiż, a przede wszystkim odpowiedzialność. Warto zwrócić uwagę na to, że w kontekście takiej sytuacji mamy potencjalną możliwość starania się o dotacje z Unii Europejskiej lub też prawo do bezpłatnych konsultacji z konserwatorem lub historykiem sztuki.

Gdy już kupimy dom drewniany musimy go najpierw oczyścić i odpowiednio zabezpieczyć. Następnie możemy wprowadzać zmiany, które warto wcześniej przedyskutować z architektem. Pamiętajmy o tym, że nie wszystko w takim domu trzeba wymieniać. Z pewnością wiele elementów warto odnowić i zachować. Nie zdziwmy się, jeśli niektóre ściany nośne bądź działowe domu drewnianego okażą się murowane.

Następnie będziemy musieli się zatroszczyć o odpowiednie docieplenie. Może się okazać, że dom, który kupiliśmy ocieplony jest igliwiem lub słomą.  Domy drewniane mają to do siebie, że można obecnie stosować tylko określone metody w tym zakresie. Zazwyczaj stosuje się wełnę mineralną od wewnątrz domu.

Sprawdźmy, jakimi preparatami konserwującymi było pokrywane niegdyś drewno naszego domu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że były to preparaty niedozwolone, dlatego może się okazać, że będziemy musieli wymienić nawierzchnie nimi pokrywane. 

Wbrew pozorom drewno to bardzo wytrzymały surowiec, dlatego jeśli napotkamy naszym zdaniem zniszczone fragmenty podłogi bądź innych elementów zastanówmy się, czy nie jest to właśnie ta prawdziwa wartość drewna, dla której zdecydowaliśmy się na renowację domu z drewna. Po zakończeniu generalnego remontu osoby, które kochają tego rodzaju zabudowę z pewnością będą szczęśliwe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena