Liczba inwestycji budowlanych w Polsce rośnie o czym mogą świadczyć rozkopane ulice, nowo powstające budynki, a także place budowy, które wyrastają jak grzyby po deszczu. Coraz więcej firm budowlanych wraz z rozwojem infrastruktury jest zmuszona do tego by w swoich pracach używać wyłącznie profesjonalnego sprzętu.

Dlatego tak dużą popularnością cieszą się żurawie wieżowe. Te metalowe kolosy są w stanie udźwignąć niejeden ciężar. Podstawową zaletą jednak tych urządzeń jest fakt, że są w stanie nie tylko u nieść setki kilogramów, ale także umieścić różnego rodzaju i kształtu elementy konstrukcyjne budowli w odpowiednim miejscu. Te zalety przydały się zwłaszcza na przełomie zeszłego i obecnego roku, kiedy to Polska była pogrążona w szale budowania stadionów narodowych. Żurawie wieżowe na tego typu budowach odpowiedzialne są za przenoszenie metalowych konstrukcji. Te żelazne dźwigi zastępują pracę wielu ludzi, a także znacznie podnoszą wydajność wykonywanej pracy.

Żurawie wieżowe to z racji po pierwsze swoich rozmiarów, a po drugie kilogramów żelaza z których są wykonane bardzo drogie urządzenia. Mało które firmy budowlane mogą obecnie pozwolić sobie na zakup tego typu sprzętu. Dlatego coraz więcej dużych firm budowlanych oferuje swoim mniejszym kolegom możliwość wynajęcia tego specyficznego sprzętu. W zależności od tego jak duże materiały będzie musiał przenosić żuraw firmy budowlane posiadają często co najmniej dwa typy. Większe modele wykorzystywane są na przykład na lotniskach i służą do wykonywania prac remontowych samolotów. Wiele z nich służy także przenoszeniu środków transportu czy ponadgabarytowych towarów.

Wiele z żurawi posiada specjalny uchwyt lub półkę na której umieszczane są przenoszone sprzęty. W zależności od wymiarów i kształtu sposoby uchwytu są różne. Do najpopularniejszych typów żurawi wieżowych, które dostępne są na polskim rynku można zaliczyć: żurawie odciągowe, żurawie bezodciągowe, żurawie z wychylnym wysięgnikiem, samowznoszące.

Licencja: Creative Commons