Hartowanie stali pozwala nadać przede wszystkim twardości, sprężystości, wytrzymałości, oraz zwiększania odporności na jej ścieranie. Wszystko za sprawą nagrzania jej, trzymania w prawidłowej temperaturze, a później wystarczającemu schłodzeniu. Dlatego tak ważne jest, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa. 

Data dodania: 2021-03-30

Wyświetleń: 601

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Przemysł stalowy - co warto o nim wiedzieć?

Należy zadbać o odpowiedni ubiór - rękawice oraz specjalne okulary, które koniecznie trzeba mieć na sobie, kiedy zajmujemy się obsługą palnika z propanem.

Przed użyciem bardzo ważne jest, żeby zapoznać się z instrukcją, zwłaszcza jeśli producent prezentuje w niej; jak w bezpieczny sposób przeprowadzić hartowanie stali. Cały proces najlepiej wykonywać na powierzchni stalowej lub metalowej, dzięki temu w znacznym stopniu zminimalizujemy ryzyko powstania pożaru. W razie czego, lepiej mieć w pobliżu gaśnicę klasy B.


Niezmiernie ważne jest, abyśmy trzymali stal bezpośrednio w płomieniu, pomagając sobie przy tym metalowymi szczypcami, by nie zbliżać się do ognia. W przypadku, kiedy nie posiadamy szczypiec lub nie mamy, jak przytrzymać stali w taki sposób, możemy ją umieścić na większej powierzchni roboczej, należy jednak pamiętać, by była ona odporna na ogień. Najpierw powinniśmy ogrzać cały element, po czym skupić się na obszarze, który chcemy hartować. Trzymajmy stal nad palnikiem do czasu, aż zmieni kolor na ciemnoczerwony.


Gdzie wykorzystywana jest stal?


Przemysł maszynowy

Stalowe konstrukcje posiadają szerokie zastosowanie we wszelkich rodzajach maszyn czy pojazdów. Tworzone są nie tylko gotowe urządzenia, ale również części zamienne, koła zębate, wały oraz wszystkie inne elementy posiadające wszechstronne zastosowanie.

Przemysł energetyczny

Produkcja stali w Polsce wpływa także na rozwój przemysłu energetycznego, w którym używa się rozmaitych konstrukcji i urządzeń ze stali - maszyn, kanałów spalin oraz zbiorników. Różnorodne użytkowanie w tej gałęzi przemysłu mają także stale nierdzewne - stosowane przykładowo do konstrukcji kolektorów słonecznych, które stosuje się w ekologicznej energetyce solarnej.

Przemysł budowlany

Jeden z najbardziej rozwijających się sektorów nie może poradzić sobie z brakiem konstrukcji stalowych, które wykorzystuje się na przykład do zbrojenia betonu.

Przemysł kolejowy

Stal jest ogólnie wykorzystywanym materiałem w budowie całej infrastruktury kolejowej - zaczynając od szyn po budowle, mosty, zwrotnice oraz inne konstrukcje

Inwestycje drogowe

 Stal ma ogromne znaczenie w budownictwie drogowo-mostowym - przęsła mostów, pręty zbrojeniowe.

Są również liczne zawody, dla których praca ze stalą jest czymś codziennym. Mowa tutaj np. o stanowisku Frezera, to pracownik obsługujący frezarki. Urządzenia, które służą do formowania półfabrykatów metalowych w oparciu o szkic techniczny. A także Kowal. Może on wykonywać pracę w kuźni rzemieślniczej, przedsiębiorstwie budowlanym, fabryce maszyn i tym podobne. Osoba zajmująca się formowaniem odlewów z metalu, przeważnie ze stali z pomocą narzędzi typu młot tradycyjny lub mechaniczny.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena