Uchwyty tokarskie, są elementem które umożliwiają zamocowanie, obrabianego elementu w tokarce. Artykuł, przedstawia , podstawowe informacje na temat uchwytów tokarskich.

Data dodania: 2011-07-07

Wyświetleń: 6062

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Proces toczenia polega na wprawienie obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy, a następnie skrawanie jego powierzchni narzędziem obróbczym. Obrabiany przedmiot mocuje się w tym celu w uchwycie tokarskim, który jest zamocowany na wrzecionie obrabiarki. Uchwyty mocuje się przez tarcze zabierakową, bądź też bezpośrednio, jeśli mamy do czynienia z uchwytem odmianowym. Do najpopularniejszych końcówek wrzecion obrabiarek należą: DIN 55026 - Typ A1-A2; DIN 55027 - Typ C - Bagnetowy; DIN 55029 - Typ D - Camlock. Poniżej znajduje się zdjęcie, przykładowego uchwytu tokarskiego z mocowaniem ręcznym.  Na rynku krajowym, większość tokarek jest wyposażona w uchwyty tokarskie krajowego producenta uchwytów: Bison-Bial, uchwyty te cechują się wysoką jakością wykonania, dlatego cieszą się dużą popularnością.

Uchwyt tokarski z korpusem żeliwnym składa się z następujących elementów: korpus, szczęki, tarcza spiralna, pokrywa, kołek z gwintem, kółko zębate. Uchwyt z korpusem stalowym zamiast kołka z gwintem, posiada tuleje oraz segment, który służy do zamocowania kółka zębatego, spowodowane jest to różnicą w budowie uchwytów. Poniżej zdjęcie, budowy uchwytu żeliwnego.


Podział uchwytów ze względu na rodzaj mocowania:

Uchwyty z mocowaniem ręcznym
samocentrujące spiralne
z regulowanym osadzeniem
z niezależnym nastawianiem szczęk
kombinowane
zębatkowe (RHU)
do ostrzenia wierteł
zaciskowe

Uchwyty z mocowaniem mechanicznym
bez przelotu
z przelotem
zintegrowane z cylindrem pneumatycznym
zaciskowe

Podział uchwytów ze względu na ilość szczęk:
2-szczękowe
3-szczękowe
4-szczękowe
6-szczękowe

Licencja: Creative Commons
0 Ocena