Zespół policystycznych jajników może powodować ogromne trudności, gdy chcesz zajść w ciążę. Rady oraz wskazówki co trzeba zrobić, gdy chorujesz na PCOS.

Data dodania: 2012-02-27

Wyświetleń: 1965

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Często dziedziczymy po matce nieregularne cykle miesiaczkowe spowodowane zespołem policystycznch jajników, inaczej PCO. U kobiet z PCO zamiast pęcherzyków różnej wielkości i tego jednego, który pęka, gdy osiąga 18-20 mm, jest wiele pęcherzyków tej samej wielkości, z których żaden nie osiąga wymaganych wymiarów. I własnie taka budowa jajników stwarza problem przy zajęciu w ciążę - mówi dr Andrzej Wincewicz, ginekolog. Poza tym jeden procent kobiet ma przedwczesną menopauzę, przed 40. rokiem życia, co jest uwarunkowane gebetycznie. W tym przypadku kobieta może bez problemu zajść w ciążę, ale przy drugim , trzecim dziecku planowym później - mogą już pojawić się trudności - dodaje dr Wincewicz.

Jak sobie z tym radzić?

Jeśli chcesz mieć dziecko, nie odkładaj decyzji o jego urodzeniu. Szczyt płodności przypada na 23. rok zycia. Jeśli zdrowa kobieta w tym wieku ma jednorazowy seks w czasie dni płodnych ma nie więcej niż 24 procent szans żeby zajśc w ciążę. Dlatego jeśli wiemy, że po matce odziedziczyliśmy PCO albo jestesmy narażone na wcześniejszą menopauzę nie należy odkładać zajścia w ciążę.

Czy kiedykolwiek poroniłaś?

Jeśli zdarzyło się to twojej matce, może się to zdarzyć także tobie. - Przyczyną może być wpomniane PCO, a dodatkowo skłonność do cukrzycy pojawiająca się do cukrzycy może spowodować cukrzycę ciążową - mówi dr Wincewicz. Przy PCO występuje skłonność do ciąży mnogiej, szczególnie gdy jest stymulacja jajeczkowania, co zwiększa ryzyko poronień lub wad genetycznych. Często też może się rozwijać tylko jeden zarodek a drugi nie i dochodzi wtedy do jego poronienia albo wchłonięcia - dodaje dr Andrzej Wincewicz.

Jak temu zapobieć?

Odpowiednio przygotuj się do zajścia w ciażę. Trzeba kilka miesięcy wcześniej zgłosić się do ginekologa, który wykluczy infekcję pochwy, sprawdzi czy chorowałaś na różyczkę, koksoplazmozę oraz przepisze odpowiednie witaminy. To wszystko pomoże zmniejszyć ryzyko poronienia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena