Dlatego też należy szukać innego kadru, który spełni nasze oczekiwania. Droga do osiągnięcia realizacji zamierzonych celów może nie jest prosta ale istnieje kilka sposobów, które należy zastosować. Po pierwsze usunąć wszystko z kadru co psuje temat główny (będzie rozpraszać odbiorcę), po drugie należy uprościć kadr do minimum, po trzecie zastosować prawidłową kompozycję, światło , głębię ostrości.
Jako przykładu chciałbym użyć mojej sesji z zapałkami. Na początku miał być kadr, na którym były by ustawione w rzędach zapałki a pośrodku będzie jedna odróżniająca się kolorem siarki.
Pierwsze zdjęcie - zapałki w równym szeregu.
Tak wykonane zdjęcie podobało mi się ale nie do końca, było za spokojne i uporządkowane. Pomyślałem, że należy zmienić kadr w taki sposób aby było w nim coś tajemniczego. Dlatego też wprowadziłem chaos w uszeregowaniu zapałek, zmieniłem światło tak aby padało z tyłu oraz obiektyw na szeroki z pierścieniami aby mieć większe powiększenie. Przymykając przysłonę i ustawiając odpowiednio aparat uzyskałem zupełnie inne zdjęcie
Drugie zdjęcie - zapałki sfotografowane pod innym kątem.
Być może przedstawiony przeze mnie przykład nie przekona każdego. Jednakże chciałbym pokazać, że nie należy kończyć na pierwszych zdjęciach bo może zmieniając całkowicie ustawienia obiektów lub sprzętu uzyskamy lepsze zdjęcia od zakładanego. Tracimy tylko czas ale zyskujemy możliwość nauki i poprawy zdjęcia o 100%. Na pewno nasze ćwiczenie rozwinie naszą wyobraźnie. Dlatego próbujmy.