Niwelowanie barier architektonicznych w domu to dosyć nowe zagadnienie w naszym kraju.  W poniższym tekście postaramy się przedstawić urządzenia dźwigowe, a w szczególności krzesła i platformy schodowe, które mogą ułatwić życie osobom starszym i niepełnopsprawnym.

Data dodania: 2012-02-01

Wyświetleń: 1157

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z czasem u seniorów zauważamy różne choroby, powodujące zaburzenia koordynacji ruchowej. Wówczas możemy mieć coraz to większe trudności z poruszaniem się, w szczególności po długich schodach, które znajdują się na klatce schodowej - jednak nawet parę stopni prowadzących z domu na podwórko jest ogromną przeszkodą, która może być nie do pokonania.

Podczas projektowania domu zazwyczaj nie rozmyślamy nad tymi przykrymi skutkami. Zapominamy, że nasz dom ma służyć nam wiele lat, a nie jedynie w czasie, kiedy jesteśmy zdrowi i silni. Po upływie wielu lat, kiedy dotkną nas schorzenia, a stawy i mięśnie nie będą już tak sprawne może się zdarzyć, że finezyjnie zaprojektowane schody będą przeszkodą przekraczającą nasze siły oraz zdolności fizyczne.
Dlatego nim starość da nam się znacząco odczuć warto zadbać o pewne udogodnienia w domu i zainstalować w nim windę schodową.

Dosyć spora część domów to budynki wielokondygnacyjne, a tym samym aby przemieszczać się swobodnie po całym domu należy  po schodach. Przeszkody architektoniczne w budynku które występują pod postacią schodów, progów i ciasnych przejść mogą stać się przeszkodą nie do pokonania dla seniorów, poruszających się na wózku lub o lasce.
Jeszcze nie tak dawno na naszym rodzimym rynku nie było zbyt dużo ofert wind domowych dla osób starszych i  niepełnosprawnych w atrakcyjnej cenie. Obecnie obraz ten ulega zmianie i nasz rodzimy rynek oferuje spory wybór urządzeń dźwigowych przeznaczonych do likwidacji barier architektonicznych w prywatnym domu jak i w firmie. Bariery te można dzisiaj niwelować bez konieczności gruntownej przebudowy domu. Wystarczy zainstalować któreś z urządzeń, które pozwoli nam pokonać schody bez potrzeby chodzenia po schodach. Rozwiązaniem tego rodzaju sytuacji są różnego rodzaju windy schodowe, z których najprostsze, a jednocześnie najtańsze są windy krzesełkowe.


Krzesełko schodowe jest najlepszym rozwiązaniem  dla seniorów oraz niepełnosprawnych mających problemy z poruszaniem się mieszkających w domach jednorodzinnych.  Co prawda ciągle na naszym rynku to urządzenie jest pewnego rodzaju nowością, jednak zarówno architekci jak i projektanci zaczynają już wykorzystywać je w swoich projektach. Także urzędy zajmujące się dofinansowaniem dla osób niepełnosprawnych powoli zaznajamiają się z elektrycznym krzesłem dźwigowym.

Krzesełka przyschodowe można montować na schodach prostych lub zakręconych, znajdujących się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Montaż krzesełka odbywa się dosyć szybko i polega na przymocowaniu do stopni schodów szyny, po której jeździ krzesełko. Tor jezdny można przedłużyć lub skrócić, aby pasowała do długości schodów. Następnym krokiem jest regulacja urządzenia i przeszkolenie użytkownika.. Winda krzesełkowa może być instalowane do schodów o różnym kącie nachylenia. Proces instalacji nie wymaga żadnych prac budowlanych i nie uszkadza struktury schodów.

Z uwagi na to, iż siedzisko krzesła jest składane, do zamontowania nie potrzeba szerokich schodów, a ponadto nie przeszkadza ono w ich normalnym użytkowaniu. Podczas jazdy siedzisko jest zablokowane w jednym położeniu, podnóżek i pasy bezpieczeństwa zwiększają komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Kierowanie krzesłem odbywa się albo pilotem, albo za pomocą przycisku (joysticka), który umożliwia sterowanie krzesełkiem nawet osobom z niewielkimi dysfunkcjami ruchu rąk. Maksymalne obciążenie krzesełka to mniej więcej 130 kg. Urządzenie jest zasilane z baterii prądu stałego (akumulatora), dzięki czemu można je podłączyć do normalnego gniazdka 230V/~50Hz. 

Krzesła schodowe posiadają funkcje łagodnego startu i zatrzymania się oraz są zaopatrzone w zestaw czujników, które wykrywają przeszkody mogące znaleźć na schodach.

Nasz rynek oferuje zarówno nowe jak i używane krzesła schodowe, których producentami są z reguły firmy zachodnioeuropejskie.

Platformy schodowe
Innym rodzajem urządzenia, które ułatwia pokonywanie schodów jest platforma przyschodowa. Ten typ windy jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim.
Platforma jest bardzo często instalowana w budynkach użyteczności publicznej, które muszą spełniać wymagania określone w przepisach prawnych na temat przystosowania takich budynków dla osób niepełnosprawnych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć platformę schodową w domu jednorodzinnym czy też firmie.
Te podnośniki przyschodowe posiadają znacznie większy udźwig niż krzesła przyschodowe - z reguły wynosi on około 230 – 300 kg. Sterowanie nimi odbywa się przy pomocy panelu sterowania lub zdalnie za pomocą pilota.
Zabezpieczeniem dla osoby na wózku są opuszczane na czas jazdy specjalne barierki. Opcją dodatkową do platformy może być rozkładane siedzisko, które umożliwia używanie platformy także przez osoby, które nie poruszają się na wózku. Dodatkowe parametry takie jak rodzaj napędu, czy maksymalny kąt nachylenia toru jazdy zależą od warunków technicznych pomieszczenia oraz od konkretnego modelu jaki chcemy zamontować.

Platformy pionowe o małej i dużej wysokości podnoszenia
Jeżeli osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim ma do pokonania więcej kondygnacji lub musi się poruszać z osobą towarzyszącą warto zastanowić się nad instalacją windy, czyli podnośnika pionowego.  Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, lecz wymaga największych nakładów finansowych jak i możliwości adaptacji. Dodatkowo należy pamiętać, że montaż takiego urządzenie jest ściśle określony przepisami prawa budowlanego. Dodatkowym wymogiem jest aby powyższe urządzenia (przede wszystkim te używane w budynkach użyteczności publicznej) zasilane były z oddzielnej linii zasilającej.
Platformy pionowe mogą być montowane na tzw. konstrukcji samonośnej lub w specjalnie zbudowanym szybie. Nośność tego typu Urządzeń dźwigowych jest z reguły znacznie większy niż wcześniej opisanych urządzeń i wynosi około 400-500 kg, a wysokość podnoszenia może sięgać nawet kilkunastu metrów. Podnośniki pionowe muszą często posiadać podszybie oraz nadszybie. Mogą być również montowane wewnątrz budynków jak i na zewnątrz.

Transportery schodowe
W przypadku problemu z miejscem do zamontowania krzesła lub windy, albo gdy osoba na wózku będzie rzadko korzystała z pomieszczeń niedostępnych dla niej, dobrym rozwiązaniem jest transporter schodowy.
Jest to urządzenie, które nie musi być na stałe zamontowane do schodów i może być używane, tylko wówczas kiedy jest to niezbędne. Schodołaz jest niezwykle prosty w obsłudze, a przy tym bezpieczny oraz wygodny. Posiada on napęd elektryczny, jednak do jego obsługi konieczna jest pomoc innej osoby.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena