Codziennie, czasami nawet nie zdając sobie sprawy, zawieramy umowy różnego typu. Robimy to chociażby dokonując porannych zakupów. Płacąc za bułki w sklepie stajemy się zatem jedną ze stron umowy kupna - sprzedaży, mającą zarówno prawa jak i obowiązki, ściśle określone przepisami prawa.

Data dodania: 2012-01-05

Wyświetleń: 1532

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Umowa kupna sprzedaży jest z pewnością najbardziej powszechną czynnością prawną. Jej przedmiotem jest odpłatne przeniesienie własności rzeczy lub prawa ze sprzedającego na kupującego. Kupujący ma natomiast obowiązek uiścić zapłatę, w wysokości określonej w umowie. Z tym, że data zapłaty może być odłożona w czasie np. w przypadku zakupów przez Internet lub po dostarczeniu do kupującego.


Sprzedający odpowiada, że stan i cechy sprzedanego produktu są zgodne z jego przeznaczeniem. W umowie kupna - sprzedaży, sprzedający ma również obowiązek poinformować kupującego o cenie danego towaru. Kolejnym obowiązkiem jest udzielenie informacji o nazwie towaru, jego pochodzeniu oraz znaku bezpieczeństwa.
Przy pewnych przypadkach umowy kupna - sprzedaży (na przykład na raty, na zamówienie) obowiązkiem sprzedawcy jest potwierdzenie na piśmie wszystkich istotnych postanowień umowy - przede wszystkim rodzaj towaru, jego cenę, datę dokonania sprzedaży.
Z towarem sprzedający powinien dodać wszystkie elementy jego wyposażenia oraz sporządzone w języku polskim instrukcje obsługi, konserwacji i inne dokumenty dotyczące towaru.
Sprzedawca ma także obowiązek zapewnienia w lokalu sprzedaży odpowiednich warunków umożliwiających łatwy i dogodny wybór towaru i sprawdzenie jego wyglądu, kompletności oraz funkcjonowania głównych mechanizmów i podstawowych podzespołów.


Kodeks cywilny reguluje zasady zawierania umowy kupna - sprzedaży, w którym nie nakłada on na kupującego i sprzedającego obowiązku zawierania jej w jakiejś konkretnej formie. A zatem umowa taka może być zawarta np. ustnie.
Jednakże bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest spisanie umowy kupna - sprzedaży. Z postanowień ustnych dużo łatwiej się wycofać i dużo trudniej udowodnić później, że w ogóle miały one miejsce. Oczywiście, nie ma potrzeby , spisywać umowy o kupno chleba czy telewizora. Do potwierdzenia wystarczy paragon lub faktura.
Natomiast w przypadku umowy kupna - sprzedaży np. kupna samochodu, lepiej gdy zakup taki zostanie jednak potwierdzony umową. Podobnie jest w sytuacji, gdy zlecamy komuś wykonanie remontu mieszkania. Mając warunki umowy na piśmie, łatwiej jest dochodzić później swoich racji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena