Angina to choroba, na którą rok rocznie zapada wielu Polaków. Przypadłość ta jest zapaleniem błony śluzowej gardła oraz migdałków. Najczęściej chorują na nią dzieci oraz młodzież, rzadziej ludzie starsi. Wiele osób bagatelizuje objawy anginy, co może doprowadzić do powikłań i wydłużonego leczenia.

Data dodania: 2012-01-03

Wyświetleń: 2893

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

ból gardłaAngina należy do chorób infekcyjnych, którą wywołują paciorkowce hemolizujące z grupy A, albo, w innych przypadkach, wirusy, które są odpowiedzialne za wystąpienie przeziębienia. Choroba ta przenosi się drogą kropelkową, dlatego też łatwo się nią zarazić od innej osoby, tym bardziej jeśli nasz układ odpornościowy został osłabiony. Do wzrostu zachorowalności przyczyniać się może również picie zimnych napojów oraz nagłe zmiany temperatury w pomieszczeniu.

Do objawów anginy należą:

- podwyższona temperatura ciała,
- ból w okolicy migdałków,
- problemy z przełykaniem i swobodnym oddychaniem
- bóle kostno-stawowe,
- uczucie rozbicia,
- brak apetytu
- niekiedy wymioty (u małych dzieci).

W przypadku wystąpienia powyższych objawów konieczne jest natychmiastowe udanie się do lekarza, który zaleci leczenie. Zazwyczaj potrzebna jest kuracja antybiotykowa, podczas której należy pozostać przez kilka dni w łóżku. W przypadku wystąpienia anginy wirusowej, często wystarczające okazują się leki hamujące rozwój bakterii. Najczęściej podaje się wówczas tabletki do ssania lub płyny do płukania gardła. Osoby starsze mogą dodatkowo przyjmować doustne leki przeciwbólowe. W trakcie leczenia, zwłaszcza antybiotykami, bardzo ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by nie przyjmować leków na pusty żołądek. Można także zastosować specjalny środek osłonowy, który chroni śluzówkę żołądka przed podrażnieniem. Trzeba również zadbać o właściwe odżywianie oraz uważać na to, by nie odwodnić organizmu, zwłaszcza, jeśli chorobie towarzyszy wysoka gorączka.

Nie należy bagatelizować pojawienia się anginy, co niestety robi wielu z nas, ponieważ można się narazić na nieprzyjemne powikłania. Do najczęściej występujących powikłań zalicza się ropień migdałków, który tworzy się zwykle w związku z gromadzeniem się treści ropnej między torebką migdałkową a powięźnią pokrywającą boczne ścianki gardła. Innym przypadkiem powikłania jest zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie stawów, skóry albo nerek. Jeśli na chorobę zapadają małe dzieci, istnieje ryzyko wystąpienia wady serca.

Pamiętajmy - mimo, iż angina zostanie podana leczeniu, które zakończy się powodzeniem, istnieje możliwość nawrotu choroby.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena