Nancy Duarte próbuje nauczyć nas "jak tworzyć koncepty, a nie slajdy". Trzeba przyznać, że ta trudna sztuka udała jej się w 100%. Zapraszam do pełnej recenzji książki.

Data dodania: 2011-12-28

Wyświetleń: 1225

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nancy Duarte to w prezentacyjnym światku jedna z nielicznych osób o tak dobrym CV. Jest założycielką firmy Duarte Design, której podstawowa działalność to tworzenie prezentacji oraz prowadzenie szkoleń. Gdy Microsoft chciał pokazać możliwości PowerPoint w wersji 2010, to właśnie do Duarte Design zwrócili się z prośbą o przygotowanie slajdów. Prace firmy Duarte można zobaczyć pod adresem http://www.duarte.com/work/ - część z nich potrafi być inspirująca, nawet jeśli nie zajmujesz się tworzeniem prezentacji.

We wrześniu 2011 roku, nakładem wydawnictwa Helion, ukazała się pierwsza książka Nancy: Slajd:ologia. Wypełnia ona pewną lukę na polskim rynku wydawniczym - chodzi o książki, które objaśniają jak stworzyć profesjonalnie wyglądające slajdy, niezależnie od używanego oprogramowania.

Książka Duarte to wykład na temat designu i teorii tworzenia prezentacji. Porusza takie obszary, jak analiza publiczności, dla której przygotowujemy prezentację, sposób prezentowania danych, rozmieszczenie poszczególnych elementów na slajdzie, dodawanie animacji, czy też zarządzanie podstawowymi składnikami każdej prezentacji: tłem, kolorem, tekstem oraz obrazem. Rewelacyjny jest rozdział dotyczący diagramów, zawierający dziesiątki inspiracji (wzorów) podpowiadających, jak może wyglądać opis procesu (sekwencji), przedstawienie struktury organizacyjnej,  czy zbioru. Cel Duarte to nauczenie nas, "jak tworzyć koncepty, a nie slajdy".

Trzeba przyznać, że polski wydawca stanął na wysokości zadania - książka jest wydrukowana na wysokiej jakości papierze, zawiera dużo zdjęć i sama może pokazywać wysokiej jakości design. Poza wieloma przykładami świetnie zaprojektowanych slajdów, znajdziemy też w niej dużo case studies, czyli przykładów zaczerpniętych z życia znanych osób biznesu.

Slajd:ologia to książka na naszym rynku bardzo potrzebna, ponieważ ogólny poziom informacji w niej zawartych jest zdecydowanie wysoki, a tego typu pozycji z działu „design prezentacji” w naszych księgarniach jest  jak na lekarstwo. Należy jednak mieć się na baczności; Nancy Duarte zaliczanajestdo grona prezentacyjnych "guru", w jednej linii z takimi osobami jak Seth Godin, Guy Kawasaki, czy Garr Reynolds. Praktycznie wszyscy oni mogliby się podpisać pod następującym stwierdzeniem, zacytowanym z resztą w Slajd:ologii:

 "Celem komunikacji jest przekonanie innych do przyjęcia Twojego punktu widzenia, aby ułatwić im zrozumienie przyczyn Twojej ekscytacji, smutku, zadowolenia bądź innych uczuć. Jeżeli zamierzasz opracować zwykły dokument z faktami i danymi, odwołaj prezentację i prześlij wszystkim raport"

Seth Godin, autor "Really Bad PowerPoint"

Problem z tego typu tezami jest następujacy: biorą one drobny wycinek rzeczywistości i traktują, jakby poza nim świat nie istniał. Nawet przyjmując, że celem komunikacji jest przekonanie kogoś do Twojego zdania (z czym się nie zgadzam), fakty i dane doskonale się do tego nadają. Wymienieni wcześniej "guru" prezentacji zajmują się głównie tworzeniem slajdów czysto graficznych. Można poznać je po tym, że najczęściej zawierają jedno motto na tle zdjęcia. Wyglądają bardzo estetycznie, ale z własnego doświadczenia wiem, że tego typu slajdy to mniej niż 1% wszystkich slajdów, jakie przygotowuje się w normalnej, codziennej pracy w biznesie. Chyba, że tak jak w przypadku Nancy Duarte, nasza praca polega na sprzedawaniu swojej filozofii korporacjom...

Pamiętając o powyższym ograniczeniu, nawet jeżeli na codzień tworzysz slajdy wypełnione bullet pointami (listami wypunktowanymi), na których tylko od czasu do czasu zagości jakaś grafika, Slajd:ologia jest doskonałym źródłem inspiracji. Taka prezentacja również musi mieć poprawnie rozmieszczone elementy, dobrze dobraną kolorystykę, wraz ze współgrającym z całością tłem. Książka Nancy Duarte pomoże nam we wszystkich tych elementach, a na deser zaserwuje jeszcze trochę dodatkowej wiedzy z zakresu szeroko rozumianego designu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena