Mocowanie ciężkich przedmiotów do ściany nie jest wcale takim banalnym zadaniem, jak mogłoby się tu wydawać. Aby nagle drogi, ciężki telewizor nie spadł nam ze ściany, należy dobrze go przymocować. Dobrze, to znaczy jak? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Data dodania: 2011-12-21

Wyświetleń: 2082

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Po pierwsze, należy wybrać odpowiednie kołki. Ich „odpowiedniość” zależna będzie od rodzaju podłoża, do którego chcemy cokolwiek przymocować. Bierzemy więc pod uwagę grubość ściany, jak i materiał, z którego została wykonana. Te cechy decydować będą również o wyborze odpowiedniego wiertła. Jeżeli mamy do czynienia z twardą ścianą, konieczne będzie wykonanie wstępnych wwierceń o średnicy sześciu milimetrów.

Aby nie zniszczyć ściany i nie wywiercić zbyt dużego otworu, należy stosować jedynie wiercenie obrotowe. Rozmiar i rodzaj samych wkrętów (jakość, średnica, długość), powinniśmy dobrać uwzględniając uwagi producenta. Należy tu również wziąć pod uwagę grubość przedmiotu, który chcemy przymocować do ściany i długość kołków.

Otwory wywiercamy na głębokość kilka milimetrów większą niż wymagana długość zakotwiczenia. Po wywierceniu otwór należy oczyścić z pyłu i innych pozostałości.

Do ścianach wykonanych z twardych pustaków, najlepiej zastosować rozporowe kołki deformujące się i metryczne śruby, ewentualnie utwardzane wkręty. Wywiercamy otwór o średnicy dziesięciu milimetrów. Najlepiej jednak rozłożyć tę czynność na dwa etapy. Najpierw wiercenie wstępne, czyli otwór o średnicy sześciu milimetrów, a dopiero później wiercenie właściwe (nie należy stosować tu wiertarki z nakładką udarową). W przygotowany i oczyszczony otwór, za pomocą młotka, wbijamy kołek. Teraz przekładamy wkręt lub śrubę przez otwór i dokręcamy, aby nastąpił rozpór.

Do pełnych, twardych materiałów, takich jak beton, cegła, płyta stropowa, czy kamień, stosuje się kołki rozporowe zakotwione i śruby metryczne. Wszystkie konieczne do wykonania czynności wyglądają tu tak samo, jak te opisane wcześniej. Wywiercamy otwór, wbijamy kołek i przekładamy śrubę.

Ciężkie przedmioty, które dodatkowo będą się poruszały, przykładowo bramy garażowe, stojaki, markizy, wymagają specjalnych, utwardzanych chemicznie kołków, które zwiększą wytrzymałość mocowania i odpowiednio podtrzymają element.

Podczas prac uwzględnijmy wszystkie wspomniane wcześniej parametry, nie zapominając o staranności. Tylko wówczas będziemy mogli być pewni, że ciężkie przedmioty, nawet te narażone na działanie sił dynamicznych, nie spadną, nie uszkodzą się, ani ściany czy innych przedmiotów. To niezwykle ważne również z uwagi na bezpieczeństwo domowników.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena