Pisząc o tworzeniu więzi w związkach miłosnych mam na myśli budowanie więzi pomiędzy dwoma osobami, którzy poniekąd czują, że związek w którym są jest im ”przeznaczony”. 

Data dodania: 2011-12-16

Wyświetleń: 3525

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Innymi słowy, jeśli uważasz, że związek w którym jesteś jest dla Ciebie nieodpowiedni, w takim związku nie zbudujesz trwałej relacji i więzi ze swoim partnerem.

Wieź to nic innego jako to co jednoczy i zespala nas z drugą osobą. Więź może być duchowa, ideologiczna, narodowa czy właśnie uczuciowa.

Tworzeniu więzi sprzyja poczucie bezpieczeństwa i brak obaw przed porzuceniem.

Niektóre pary budują wieź poprzez trudne chwile albo wielką tragedię (utrata pracy, śmierć kogoś najbliższego), inne zaś pielęgnują warunki i okoliczności aby ta wieź powstała. Pary tworzą niezbędne spoiwo dla zbudowania trwałej więzi.

Dla budowania więzi jest konieczne pojawienie się paru czynników:

Szczere zamiary wobec związku.
Świadome budowanie związku miłosnego
Uczestniczenie we wspólnych działaniach
Przełamywanie oporów przed zaangażowaniem
Wspólnie spędzony czas w warunkach codzienności

Zamiary

Tutaj warto odpowiedzieć sobie na parę pytań:
- Jakie masz zamiary wobec związku i wobec tej konkretnej osoby?
- Czy jesteś emocjonalnie zaangażowany?
- Czy to jest ta osoba, którą kochasz?
- Czy rzeczywiście czujesz się związany z tą osobą?
- Czy się starasz aby wam się powiodło?

Świadome budowanie związku

Liczba rozwodów i bolesnych rozstań dobitnie pokazuje, że miłość i dobre intencje to za mało aby stworzyć długoletni, trwały i szczęśliwy związek. Aby powstał szczęśliwy związek o relacjach powinniśmy wiedzieć więcej niż nauczyliśmy się od naszych rodziców.
Empatia, akceptacja i autentyczność to są główne wartości do budowania trwałej, szczęśliwej relacji i związku. Związek powinien sprzyjać rozwojowi każdemu z partnerów i prowadzić do budowania trwałych więzi i miłości między nimi.

To co sprzyja rozkwitaniu związku to m.in.:
1. Okazywanie uczuć
2. Rozwiązywanie konfliktów i problemów
3. Radzenie sobie z trudnościami
4. Gotowość do przeprosin i wybaczania
5. Odpowiedzialność za siebie
6. Rezygnacja z odwetu
7. Słuchanie partnera
8. Uzasadnione ustępstwo
9. Zmiana zachowania – nie charakteru partnera
10. Rozwój osobisty
11. Pielęgnowanie atmosfery miodowego miesiąca

Wspólne działania

Poczucie bycia razem to też wybieranie takich działań które dają poczucie bycia parą. Oczywiście partnerzy muszą mieć swoje zainteresowania i pasje jednak dla budowania więzi potrzeba jest też postawa „bycia razem”. Długotrwałym działaniem dającym silne poczucie więzi to  m.in. wspólne wychowanie dzieci.

Opory przed zaangażowaniem

Opory przed zaangażowaniem to zrozumiałe lęki i fantazje. Jednak podtrzymywanie się przed pełnym zaangażowaniem tworzy dystans między partnerami co utrudnia bliski kontakt i budowanie więzi.
Jeśli czujesz, że Twój związek z partnerem jest wart czasu i wysiłku to musisz w sobie znaleźć odwagę i siłę aby przełamać opory i pokonać obawy. Zaangażowanie się w związek bez względu na wszystko to jedna z ważniejszych decyzji życiowych niezależnie  od tego czy związek okaże się udany, czy nie. Tylko angażując się w relację i związek możemy przekonać się jak bardzo kochamy. Że kochamy jak nigdy dotąd.

Czas

To dzięki wspólnemu spędzaniu czasu i wspólnemu pokonywaniu problemów mamy poczucie jako partnerzy, że należymy do siebie.

Kochaj mądrze – nie śpiesz się, dbaj o wasze relacje, nie ignoruj ich. Poznaj lepiej osobę z którą jesteś. Pogłębiaj zaufanie i intymność. Kiedy uznasz, że kochasz partnera, otwórz się, przełam opory i pozwól na to co przyniesie wspólna przyszłość.

Licencja: Creative Commons