Przez samym malowaniem, gdy ściana jest już czysta, należy rozprowadzić specjalny impregnat, który zapobiegnie rozwojowi wspomnianych wcześniej, nieestetycznych zanieczyszczeń.
Jeżeli podłoże nie było wcześniej malowane, jest bardzo chłonne lub też dopiero co ściągnięto z niego stara warstwę farby, konieczne będzie jego zagruntowanie. Czynność tę wykonać można za pomocą wygodnego wałka, jednak o wiele bardziej efektywne będzie naniesienie gruntu za pomocą szerokiego pędzla, tak zwanego ławkowca.
Z dostępnych rodzajów gruntu wybrać możemy ten rozpuszczalnikowy, który wytwarzany jest na bazie żywicy. On najlepiej sprawdzi się jako podkład pod farbę wodorozcieńczalną. Nie należy stosować jednak odwrotnego sposobu, czyli... nie nakładamy wodorozcieńczalnego gruntu pod rozpuszczalnikowe farby.
Szczegółowe informacje na temat dostępnych produktów do malowania elewacji, odnaleźć można na stronach producentów lub forach budowlanych.
Jeżeli malujemy powierzchnie znajdujące się na zewnątrz, należy pamiętać o tym, iż prace te należy przeprowadzić w sprzyjających warunkach pogodowych. Zdecydowanie odradza się malowania, gdy na zewnątrz panują wilgotne i wietrzne warunki. Najlepiej, gdy elewacja zdąży wyschnąć przed tym, jak spadnie pierwszy deszcz. Wilgotność powietrza podczas malowania nie powinna przekraczać 75% (możemy to sprawdzić za pomocą higrometru). Malowanie w pełnym słońcu również nie jest wskazane. Najlepiej gdy temperatura nie jest niższa niż 5°C i wyższa niż 35°C.
Jeżeli elewacja, którą zamierzamy pomalować, nie należy do nowych, konieczne będzie skontrolowanie jej stanu. Jeżeli zaobserwujemy pęknięcia czy warstwy łuszczące się, należy je usunąć. Fragmenty zniszczone wymagać więc będą zaszpachlowania, wyrównania i zagruntowania.
Przygotowując materiały do malowania czy gruntowania, należy zadbać o to, aby grunt czy farba właśnie, były dokładnie wymieszane, tak aby nie było w nich żadnych grudek.
Malowanie rozpoczynamy zawsze od góry ściany, przechodząc do coraz niższych partii. Aby na ścianie nie pojawiły się widoczne ślady rozpoczynania malowania, nie należy przerywać pracy, przez zamalowaniem całej ściany. Elementy takie, jak ramy okienne, okiennice itp. malujemy dopiero wówczas gdy cała elewacja będzie już gotowa.
Jeżeli nie malujemy elewacji farba kryjącą, a zależy nam jedynie na tym, aby utrwalić i zabezpieczyć naturalny wygląd elewacji, używamy do tego celu bezbarwnych impregnatów do fasad. Ten sam produkt stosować można również do zabezpieczenia warstwy farby na elewacji przez wilgocią.