Czy cera zniszczona jest jednocześnie cerą starczą? Niekoniecznie bo cera starcza nie musi być cerą zniszczoną, a cera młoda może być zniszczona. Poniżej przedstawiam charaktrystykę obu rodzajów cery.

Data dodania: 2011-12-12

Wyświetleń: 4558

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cera zniszczona

Na zniszczenie cery wpływa zanieczyszczenie środowiska, smog, stres, tryb życia, warunki pracy  i wiele innych czynników, które powodują, że skóra staje się bezbronna, a wolne rodniki atakują komórki naskórka, co prowadzi do uszkodzeń skóry, czyli przyspieszenia procesu starzenia.

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotyka się osoby, których skóra jest szara, zmęczona, jej wygląd świadczy m.in. o zakłóceniach w procesie oddychania komórkowego. Zanieczyszczenia atmosferyczne, stres i niehigieniczny tryb życia (nikotyna, alkohol, brak snu itp.) ograniczają możliwości pobierania tak ważnego dla naszej skóry tlenu. Każdy rodzaj cery może być równocześnie cerą zniszczoną.

Cera starcza

Proces starzenia obejmuje nie tylko naskórek. Symptomy starzenia się skóry powstają zarówno na powierzchni, jak i w warstwach leżących głębiej. Około 30 roku życia zmarszczki mimiczne zaczynają powoli przechodzić w trwałe, widoczne nawet przy całkowitym spokoju mięśni twarzy. Po czterdziestce pojawiają się zmarszczki promieniste nad wargą górną. Początkowo są one nikłe, w miarę upływu czasu zaś coraz głębsze. Do ich powstawania przyczyniają się: częste palenie papierosów, ściąganie mimiczne ust, ubytki uzębienia i nadmierne opalanie.

Na proces starzenia się skóry ogromny wpływ mają zmiany hormonalne, szczególnie w okresie menopauzy, w czasie którego, oprócz zaniku hormonów, występuje często osłabienie stanu psychicznego, co bardzo uwidocznia się na twarzy. Owal twarzy staje się nieregularny, fałdy "linii smutku" pogłębiają się, opadają policzki, widoczne zmarszczki pojawiają się na czole, nasadzie nosa, szyi i dekolcie. Bardzo niekorzystny wpływ na skórę mają papierosy, nikotyna bowiem przyczynia się do skurczu naczyń krwionośnych, a więc do gorszego odżywienia. Wygląd skóry osób palących różni się od skóry osób niepalących, tzn. występuje na niej dużo więcej zmarszczek, skóra ma kolor ziemisty i często pojawiają się rozszerzone naczynka krwionośne. U osób palących proces starzenia się skóry ulega przyspieszeniu. Proces starzenia polega  na tym, że skóra staje się sucha, mało elastyczna, chropowata, pokryta zmarszczkami, a z wiekiem zaczynają pojawiać się przebarwienia i odbarwienia, naczyniaki, plamy soczewicowate, brodawki, łojotokowe zmiany zastoinowe, jak również nadmierne rogowacenie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena