Dawniej organizacją wesela zajmowała się nieraz cała wioska. Gospodynie przygotowywały potrawy, mężczyźni pomagali ustawiać stoły, a później wszyscy świętowali przez kilka dni. Bywało też, że przyjęcie odbywało się w mieszkaniu panny młodej, a organizacja spoczywała na jej mamie, ciotkach i siostrach.

Data dodania: 2011-12-08

Wyświetleń: 1274

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dzisiaj wydaje się niemożliwe, by ślub i wesele przygotować bez pomocy wykwalifikowanej osoby, lub choćby specjalnego terminarza i biznesplanu. Dlatego coraz więcej par tworzy internetowy dokument, w którym zawiera najważniejsze elementy organizacji. Często wykorzystuje się do tego już istniejący portal ślubny, w którym skorzystać można z  terminarza, kalkulatora wydatków, listy gości, listy prezentów itp. Dzięki temy narzeczeni mają wszystko pod kontrolą i mogą śmiało rozpoczynać organizację dnia ślubu.

 

Dokumenty niezbędne do zawarcia ślubu kościelnego można zacząć gromadzić nie wcześniej, niż 3 miesiące przed wyznaczoną datą ceremonii. Jednak kursem przedmałżeńskim warto zainteresować się wcześniej, a to dlatego, że później może być problem z terminami. Oprócz obowiązkowych spotkań, w czasie trwania kursu trzeba odbyć 3 wizyty w poradni życia małżeńskiego. W wielu parafiach istnieje też opcja dla zapracowanych – kursy weekendowe. Na nie lepiej zapisać się wcześniej, gdyż zazwyczaj dużo par woli tę formę przygotowania do sakramentu małżeństwa.

 

Jeśli zaś chodzi o przygotowanie wesela, warto zacząć od razu po ustaleniu daty ślubu. Często to właśnie od terminu rezerwacji sali, uzależnia się termin ceremonii. A to dlatego, że sale weselne bywają zamawiane na długo wcześniej. W niektórych miastach działają nawet osoby, które rezerwują dużo terminów w różnych miejsach, by później odstąpić je (z korzyścią finansową dla siebie) parom, którym zależy na czasie. Trudności może sprawić także zespół muzyczny na wesele, zwłaszcza  jeśli mamy już jakiś na oku (np. spodobał się nam na przyjęciu znajomych). Powinniśmy skontaktować się z muzykami tuż po ustaleniu terminu w hotelu i kościele, aby zarezerwować ich obecność na naszym weselu.

 

W dalszej kolejności powinniśmy zarezerwować te elementy, które nam osobiście wydają się szczególnie ważne. Np. jeśli narzeczeni od dawna marzyli, by do ślubu pojechać jakimś wyjątkowym pojazdem, powinni sprawdzić, czy będzie to możliwe w dzień ich ceremonii. Podobnie z fotografem, kamerzystą, czy fryzjerem – jeśli zależy nam na usługach konkretnej osoby, spieszmy się z rezerwacją terminu. Nie można jednak zapomnieć, że najważniejszy w tym wszystkim jest fakt zawarcia związku małżeńskiego. W całej przedślubnej organizacjii pamiętajmy, by to właśnie na tym najbardziej skupić swoją uwagę.

Licencja: Creative Commons