O tym, że nasz dom jest naszą wizytówką, nie trzeba nikogo przekonywać. Ludzie oceniają nas często bardzo powierzchownie, również, o dziwo, po fasadzie budynku, w którym mieszkamy.

Data dodania: 2011-11-30

Wyświetleń: 1918

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Choćby miał piękne wnętrza, a elewacja będzie brzydka i odrapana, każdy pomyśli, że nie jesteśmy dobrymi gospodarzami.

To jeden z powodów, dla którego dbanie o elewację jest bardzo ważne. Jest jednak jeszcze jeden. Elewacja, oprócz dostarczania walorów estetycznych, zapewni nam jeszcze ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych – przed śniegiem, deszczem, promieniami słonecznymi. Da również warstwę, która pozwoli na zatrzymanie ciepła. Jak wiadomo, ściana zewnętrzna budynku z czasem niszczeje, dlatego co kilka lat warto ją odświeżać. Jak się do tego zabrać? Czy będziemy w stanie wykonać odnowienie samodzielnie, czy będzie nam potrzebna pomoc profesjonalisty?

Zanim zaczniemy odnawianie, musimy wykonać usuwanie różnych zanieczyszczeń, które na przestrzeni lat zbierała ściana. Są to różnego rodzaju naloty, w tym mchy, zwłaszcza od strony północnej, ale też bakterie i grzyby pleśniowe. Do tego wszystkiego dochodzi kurz i brud. Czyszczenie można wykonać na wiele sposobów. Najtańsze byłoby użyć ostrej szczotki, jednak będzie to działanie pochłaniające spory zapas energii. Popularna jest też metoda piaskowca, jednak najczęściej elewację czyści się za pomocą preparatów chemicznych lub myjki ciśnieniowej, również z dodatkiem jakiegoś preparatu – kurz powinien zostać usunięty bardzo szybko.

Ścianę możemy pomalować specjalną farbą do elewacji, najlepiej taką z efektem perlenia. Jej zaletą jest fakt, że może się samoczynnie czyścić. Jeśli jednak myślimy o czymś bardziej eleganckim i mamy zgromadzone na to środki, zdecydujmy się na kamień elewacyjny. Dom nim wyłożony wygląda rewelacyjnie. Do wyboru mamy kilka rodzajów kamieni, z czego najpopularniejsze to granit, piaskowiec i gnejs. Do ich najważniejszych właściwości należą odporność na mróz, uszkodzenia mechaniczne, działanie warunków atmosferycznych. Kamienie dostępne są w różnych gamach kolorystycznych – można jest stosować zarówno jako wykończenie poszczególnych elementów, jak i całych elewacji.

Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, musimy pamiętać o odnawianiu elewacji, ale też dbaniu o okolicę wokół domu. Zadbany ogród będzie doskonale współgrał z mieniącym się w słońcu kamieniem, tworzącym elewację.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena