Nadszedł ten czas. Jesteś pewna-chcesz zostać mamą. Kiedy i w jaki sposób zacząć przygotowania do zajścia w ciąże? Co powinnaś zrobić, aby spokojnie rozpocząć starania o upragnione dziecko?

Przygotowania do ciąży powinny zacząć się już na 6 miesięcy przed planowanym terminem poczęcia.  Przede wszystkim młoda mama powinna wybrać się do ginekologa i poinformować go o swoich planach. Lekarz powinnien zlecić kilka badań. Pozwoli to sprawdzić czy jesteś zdrowa i czy możesz spokojnie rozpocząć starania o dziecko.

Na liście badań, które powinna wykonać potencjalna matka powinny znaleźć się badania krwi-morfologia, badania biochemiczne krwi, które pozwolą ustalić poziom białka, glukozy, mocznika, kreatyniny, wapnia cholesterolu oraz trójglicerydów. Ważne będzie też oznaczenie grupy krwi oraz czynnika Rh. Jesli czynnik RH matki okaże się ujemny wówczas lekarz może poprosić przyszłego ojca o wykonanie tego samego badania. Jeśliczynnik Rh ojca będzie dodatni, a dziecko go odziedziczy może dojść do konfliktu serologicznego. Na czym to polega? W czasie trwania ciąży do krwioobiegu matki przedostają się krwinki dziecka, które zostaną potraktowane przez organizm matki jak ciało obce. Na ogół jednak konflikt ten ujawnia się dopiero w drugiej ciąży.

Kolejnymi badaniami, o których wykonanie kobieta zostanie poproszona, będą: badanie moczu, próby wątrobowe, RTG klatki piersiowek, cytologia i badania bakteriologiczne, oznaczenie poziomu hormonu tarczycy. Niedobory hormonu tarczycy mogą powodować trudności w zajściu w ciążę. Ważnebędzie też USG dróg rodnych, dzięki któremu lekarz oceni czy w budowie i funkcjonowaniu jajników oraz macicy nie ma nieprawiłowości. Oznaczenie przeciwciał przeciwko Toksoplazmoza gondii oraz cytomegalii. Toksoplazmoza może być bardzo niebezpieczna dla płodu. Może powodować poronienia, wady wzroku i słuchu oraz uposledzenie umysłowe. Cytomegalia z kolei może wywołać u dziecka zapalenie płuc, powiększenie wątrobu oraz żółtaczkę.

Przyszła mama zostanie też poproszona o wykonanie badania na obecność wirusa HIV. Żadna kobieta nie powinna  się oburzać. Aktualnie badanie zleca się wszystkim przyszłym matką. Chodzi tylko i wyłącznie o zdrowie Twojego planowanego potomka. Kobieta zostanie również poproszona o zaszczepienie się przeciwko wirusowemu zapalenieu wątroby typu B oraz różyczce (to szczepienie nie będzie konieczne jeśli w przeszłości chorowała na różyczke lub jeśli była juz na nia szczepiona).

Oprócz tego ginekolog zrobi z potencjalną matką wywiad, na podstawie którego może zlecić dodatkowe badania.

Przyszła mama powinna zadbać również o swoją dietę, zmienić złe nawyki zywieniowe, rozpocząć przyjowanie kwasu foliowego. Powinna prowadzić zdrowy tryb życia.

Kiedy kobieta zadba o wszystkie te aspekty z powodzeniem może rozpocząć starania o dziecko.

Licencja: Creative Commons