Komputery oraz Internet na dobre zagościły w naszych domach. W dzisiejszych czasach bardzo wiele spraw załatwiamy przez Internet, szukamy informacji, rozrywki, robimy zakupy, sprawdzamy i załatwiamy sprawy urzędowe. Tak jest szybko, wygodnie i tanio.

Data dodania: 2011-11-15

Wyświetleń: 1297

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każda firma potrzebuje programu do fakturowania by móc sprawnie działać. Już zakładając swoją własną działalność, każdy zdaje sobie sprawę z tego, że będzie musiał prowadzić księgowość oraz wystawiać faktury swoim kontrahentom. Z pomocą coraz częściej przychodzą właśnie internetowe programy do fakturowania. Wystawianie faktur online jest w obecnych czasach niezwykle proste, ponieważ Internet udostępnia wiele rozmaitych programów, które pomogą nam w tworzeniu i wystawianiu profesjonalnych faktur. Wystawianie faktur online ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest dostęp do naszych faktur z każdego miejsca na ziemi, dzięki czemu niezależnie od tego gdzie jesteśmy możemy wystawić fakturę czy przejrzeć archiwalne faktury. Możemy wystawić fakturę będąc zarówno w firmie, w domu jak i u klienta. Dzięki temu, że zarządza się nim przez stronę internetową, działa na każdym komputerze z Internetem bez względu na system operacyjny.

Jest wiele witryn internetowych, w tym cześć darmowych, które oferują tego typu usługi, gdzie w każdy przedsiębiorca w łatwy sposób może przygotować gotową do druku fakturę.  Dzięki udostępnionym narzędziom możemy w prosty sposób przygotowywać faktury, drukować je i edytować. Istnieje także możliwość zapisywania faktur, a następnie przesyłania ich kontrahentom w formacie PDF.

Temat przesyłania faktur drogą elektroniczną został ostatnio nagłośniony po opublikowaniu Dyrektywy Rady 2010/45/UE z dnia 13 lipca 2010 r., która miała na celu m.in. liberalizację obecnych standardów przesyłania i przechowywania faktur elektronicznych tak, aby faktury papierowe i faktury elektroniczne były traktowane w ten sam sposób. Ministerstwo Finansów, dostosowując krajowe przepisy do tej dyrektywy, wydało rozporządzenie z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (Dz. U. 249, poz. 1661). Rozporządzanie znosi obowiązek stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego lub EDI przy elektronicznym przesyłaniu faktur.

Wysyłanie faktur drogą elektroniczną redukuje przede wszystkim koszty opłat pocztowych. Dzisiaj za nadanie jednej faktury płaci się kilka złotych PLN, natomiast przesłanie wiadomości elektronicznej jest darmowe. Właściciele firm nie ponoszą kosztów kopert, ani nie marnotrawią czasu, który pracownik przeznacza na dojście do poczty. Ponadto minimalizowane są koszty wydruku rachunków.

Reasumując, warto zainteresować się wystawianiem faktur przez Internet nie tylko ze względu na wygodę ale także na cenę, która w większości przypadków jest dużo niższa niż cena stacjonarnego programu.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena