Biust jest niekwestionowanym atutem kobiecości. Czemu zatem tak wiele pań o niego nie dba i lekceważy tak podstawową kwestię, jaką jest odpowiednio dobrana bielizna? Najczęściej skarżymy się, że sprawia nam trudność określenie własnego rozmiaru. Nauczmy się zatem jak sprawnie krok po kroku dobrać biustonosz.

Precyzyjny dobór rozmiaru biustonosza to dosyć złożony proces. Nic więc dziwnego, że niejedna z pań albo zniechęca się nieudanymi próbami pobrania miary, albo w ogóle pomija tę czynność i kupuje bieliznę „na oko”. Zapominamy przy tym jak ważne są dobrze dobrane biustonosze. Skarżymy się, że coś nas pije, uciska, ciągnie, a przecież ta część ubioru, która jest najbliżej naszego ciała, powinna być na tyle wygodna by nie krępowała naszych ruchów i nie absorbowała naszych myśli. Bielizna damska ma być jak druga skora. Pobrać miarę we właściwy sposób i określić swoje wymiary możemy same w domu. Za pomoc posłużą nam wskazówki zamieszczone poniżej w artykule oraz niezbędny centymetr. Spróbujmy zatem jeszcze raz się zmierzyć.

Krok pierwszy: Zmierz obwód pod biustem.

Wyknując ten pomiar stańmy wyprostowane w taki sposób, abyśmy mogły swobodnie oddychać. Centymetr w linii poziomej, tuż pod biustem przykładamy wokół tułowia. Pamiętajmy, aby zmierzyć ów obwód dosyć ciasno. Stanik w przeciwieństwie do centymetra jest elastyczny i rozluźnia się w trakcie noszenia, dlatego ściśle pobrany pomiar pozwoli nam uniknąć zbytniego luzu w tej partii. Oczywiście nie możemy przesadzić też w drugą stronę. Możliwość swobodnego oddychania przy jednoczesnym odczuciu, że wygodnie dopasowana taśma okala ciało będzie oznaką, że wykonałyśmy pomiar odpowiednio. Jeśli nasz wynik nie odpowiada rozmiarówce rekomendowanej przez większość firm bieliźniarskich, zaokrąglamy go. Na przykład obwód mierzący 72 centymetry będzie odpowiadał rozmiarowi 70, ale 73 centymetry to już rozmiar 75.

Krok drugi: Zmierz obwód w biuście.

Zwykle rozmiar biustonoszy składa się z dwóch elementów: wyrażonej wielkimi literami wielkości miseczki oraz podanego w centymetrach obwodu pod biustem. Zanim jednak przejdziemy do wyliczenia miseczki musimy zmierzyć obwód w biuście. W tym celu przykładamy centymetr w najszerszym miejscu na tyle luźno, aby nie spłaszczał on piersi. Sprawdźmy, czy zarówno z przodu, jak i z tyłu na plecach centymetr znajduje się na tym samym poziomie.  Skoro jest on odpowiednio przyłożony odczytujemy miarę.

Krok trzeci: Oblicz wielkość miseczki.

Rozmiar miseczki jest różnicą miar, które właśnie pobrałyśmy, czyli obwodów: pod biustem i w najszerszej jego partii. 12-13 centymetrów odpowiada miseczce A, 14-15 to miseczka B i odpowiednio następne. Pomocne będą tabele rozmiarowe udostępniane przez każdego producenta na stronach internetowych bądź w sklepach.

Umiejętne założenie

Skoro mamy za sobą trzy etapy pobierania miary nadszedł czas na przymiarki. Odpowiednie założenie biustonosza również jest pewną umiejętnością niezbędną do osiągnięcia sukcesu. Po założeniu stanika nie możemy zapomnieć o kilku czynnościach. Powinnyśmy lekko się nachylić i ułożyć każdą z piersi w miseczce tak, aby równo ja wypełniała. Najlepiej jest jedną ręką przytrzymać fiszbinę, a drugą delikatnie ‘wygarnąć’ pierś spod pachy.

Kontrola

Wykonajmy parę ruchów rękami podnosząc je do góry, a sprawdzimy w ten sposób, czy obwód jest dobrze dopasowany. Biustonosz nie powinien zmieniać swojego miejsca, a fiszbiny nie powinny uwierać. Z kolei prawidłowo dobrana miseczka będzie idealnie wypełniona piersią bez powstawania zagnieceń na materiale, czy pozostawionych pustych przestrzeni. Jednocześnie musimy pamiętać by biust nie wypływał ani z przodu, ani z tyłu. Najwygodniej będzie nam to skontrolowac w lustrze. Fiszbiny muszą przylegać do ciała nie uciskając piersi. Mają za zadanie je okalać, dlatego ważne jest, byśmy również sprawdziły ich położenie. Kolejnym punktem kontroli są ramiączka. Wyregulujmy je odpowiednio, pilnując jednoczesnie by nie wpijały się w ramiona. Utrzymują one jedynie część ciężaru naszego biustu. Nie powinniśmy się martwić, jeśli ramiączka nie będą równej długości.

Pamietaj!

Nawet dobrze dobrany biustonosz nie będzie właściwy na zawsze. Musimy uwzględniać pewne zmiany zachodzące w naszym ciele. Zmiana wagi o kilka kilogramow prawdopodobnie wpłynie również na rozmiar biustu. Nie możemy zapominać także o tym, że mamy do czynienia z różnymi modelami biustonoszy i w zależności od wybranego modelu możemy potrzebować inny rozmiar.

Oczywiście każdy sklep z bielizną nawet internetowy udzieli nam pomocy, jeśli będziemy miały jakiekolwiek wątpliwości. Nie krępujmy się pytać i śmiało przebierajmy w modelach, a na pewno przyniesie nam to korzyści zauważalne nie tylko w naszym wyglądzie, ale przede wszystkim wpłynie to na nasze zdrowie. 

Licencja: Creative Commons