W chwili obecnej po zawarciu związku małżeńskiego panie mają dowolność w kwestii wyboru nazwiska. Mogą przyjąć nazwisko męża, bądź zostać przy swoim lub też mogą mieć dwa nazwiska.

Data dodania: 2011-11-08

Wyświetleń: 1533

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W momencie, gdy planujemy wesele często zapominamy o wspomnianej kwestii. Z jednej strony jest to drobiazg, patrząc na ogrom spraw jakie musimy okiełznać organizując swoje wesele.  Aczkolwiek warto też wziąć pod uwagę, że w zależności od tego na jaką opcję się zdecydujemy, pociągnie to za sobą pewne skutki formalne, które późnej trzeba będzie uregulować.  

Obecnie trudno kobietom wyobrazić sobie sytuację, gdzie muszą przyjąć nazwisko męża i nie mają innego wyjścia. A przecież jeszcze kilkanaście lat temu dokładnie tak było. W chwili obecnej kobiety mają dowolność. Mogą zostać przy swoim “starym” nazwisku, choć taką decyzję podejmuje stosunkowo mała ilość pań. Taka sytuacja dość często zdarza się między innymi w branży aktorskiej. Kiedy aktorka osiąga spory sukces i znana jest szerszej publiczności pod swoim nazwiskiem, często po prostu przy nim zostaje. Wyjście takie z pewnością nie spotka się z aplauzem osób starszych, ale z drugiej strony na ten sukces trzeba było ciężko pracować przez szereg lat, więc fakt ten może wpłynąć na przychylne spojrzenie starszych członków rodzin.

Inną możliwością jest posiadanie dwóch nazwisk. Mam wrażenie, że ostatnimi czasy coraz więcej kobiet decyduje się na ten wariant. Z jednej strony zachowują one swoje nazwisko,  przy jednoczesnym potwierdzeniu, że są w związku małżeńskim. Inna rzecz, że takie wyjście wiąże się z nieco mniejszym “zamieszaniem” w urzędach i innych instytucjach państwowych. Kiedy zdecydujemy się na przyjęcie nazwiska męża, wówczas czeka nas wymiana wszelkich dokumentów jakie posiadamy, na nowe. Oczywiście nie jest to, aż tak wielki wysiłek, aczkolwiek musimy się udać do każdej instytucji i załatwić potrzebne formalności. W momencie, gdy decydujemy się na dwuczłonowe nazwisko, często wystarczy jedynie dopisać do już istniejącego dokumentu drugie nazwisko i sprawa jest zakończona. Aczkolwiek nie we wszystkich przypadkach tak się da zrobić. Oczywiście rozważając sytuację tylko i wyłącznie pod względem formalnym, najlepiej zostać przy własnym nazwisku, gdyż wtedy czeka nas najmniej obowiązków wynikających z wymiany dokumentów.

Niemniej jednak, gdy planujemy wesele warto zastanowić się także nad omawianą kwestią. Dobrze też jest przedyskutować ten temat z przyszłym mężem, dowiedzieć się co on sądzi w tym temacie. Naturalnie ostateczna decyzje będzie należeć do kobiety, ale zdanie swojego mężczyzny też należy wysłuchać.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena