W ubiegłym roku matury nie zdało 24% uczniów, w tym matematyki na poziomie podstawowym nie zdało aż 22% wszystkich maturzystów. Jest to niepokojące i wiele osób zastanawia się, jak będzie się przedstawiać sytuacja w kolejnym roku. Oto kilka porad, które powiedzą co zrobić, aby poczuć się pewniej przystępując do egzaminu.

Data dodania: 2011-11-07

Wyświetleń: 3361

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zacznij uczęszczać na korepetycje z matematyki.

Warto pomyśleć o zapisaniu się na korepetycje nie później niż pół roku przed egzaminem maturalnym bez względu na swoją matematyczną wiedzę – obejmuje to zarazem humanistów jak również uczniów, którzy chcieliby zdawać na poziomie rozszerzonym. To nieważne, czy zamierzasz wybrać kierunek humanistyczny, czy też pójdziesz na kierunek ścisły. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu do egzaminu maturalnego mając obok sprawdzonego korepetytora będziesz mógł uporządkować swoją wiedzę, która umożliwi otrzymanie satysfakcjonującego Ciebie wyniku.

 

Ucz się systematycznie - to Twój klucz do sukcesu!

Weź pod uwagę, że nie tylko w szkole należy zdobywać wiedzę – przynajmniej trzy razy w ciągu tygodnia poświęć godzinę przypomnienia materiału z zakresu szkoły średniej. Można stwierdzić, że w przeciągu pół roku wyjdzie bez mała 80 godzin nauki – czyli tyle, ile trwa prawidłowo przygotowany kurs przygotowujący do matury. Dobrym sposobem nauki będzie niewątpliwie rozwiązywanie zadań z matematyki oraz analizowanie wzorów na podstawie prostych przykładów. Aby mieć dobrze opanowany każdy dział, powinno się prawidłowo rozwiązać chociaż 15 zadań, rozpoczynając od najłatwiejszych. Ważne jest, żeby Twoje własne przygotowania stały się uzupełnieniem korepetycji.

 

Poznaj arkusz maturalny.

 Nawet uczeń mający matematykę w małym palcu może stracić kilka ważnych punktów na egzaminie, jeżeli nie przeczyta instrukcji, która jest na pierwszej stronie arkusza. Do najpopularniejszych błędów możemy zaliczyć nieprawidłowe zaznaczenie odpowiedzi albo nieczytelny zapis w obliczeniach. Przeczytaj więc dokładnie wszystkie punkty a także ułóż całą pracę w ten sposób, żeby jednemu zadaniu zamkniętemu poświęcić maksymalnie 3 minuty – w przypadku, gdy nie masz pewności jaką odpowiedź wybrać, omiń to zadanie i zajmij się kolejnym. Uważne zapoznanie się z arkuszem maturalnym pozwoli Ci zaoszczędzić kilka bardzo cennych minut.

 

Naucz się korzystać z tablic matematycznych.

Jeszcze nie tak dawno, gdy matura z matematyki nie była obowiązkowa, uczeń musiał znać na pamięć wszystkie wzory, które były potrzebne do rozwiązania określonego zadania. Dzisiaj maturzyści mogą używać tablic matematycznych z wybranymi wzorami, które mogą okazać się przydatne podczas rozwiązywania zadań. Nie masz obowiązku w takim razie znać wzoru na pamięć, nie musisz  także wiedzieć, jak powstał – wszystko masz podane w tablicach matematycznych. Musisz tylko umiejętnie z nich korzystać.

 

Odetchnij dzień przed egzaminem.

Tego dnia daj sobie spokój z nauką i nie powtarzaj już jakiegokolwiek materiału. Pozwól na to, żeby Twój organizm nareszcie odetchnął i odpoczął – przejdź się na długi spacer, posłuchaj ulubionej muzyki, weź wieczorem gorącą kąpiel z rozgrzewającymi olejkami. Zwyczajnie uwolnij swój umysł od stresu i przeznacz ten dzień na relaks – szczerze  należy się Tobie po tak długim okresie intensywnej nauki.

 

Wykorzystanie opisanych powyżej porad powinno zwiększyć Twoje szanse na zdanie matury z matematyki. Nie zapomnij, aby poświęcić im wystarczająco dużo czasu i poważnie podchodzić do realizacji każdej z nich, a Twoje wieczorne ślęczenia nad książkami zostaną w końcu ocenione.

Powodzenia!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena