BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej zajmuje się gromadzeniem oraz udostępnianiem informacji o kredytobiorcach i ich historii finansowej bankom oraz SKOK-om. Dzięki tym informacjom banki mogą sprawdzić osobę wnioskującą o kredyt pod kontem terminowości spłat innych kredytów oraz całkowitego zadłużenia.

Data dodania: 2011-10-27

Wyświetleń: 1478

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wciąż większości osób "bycie w BIK" kojarzy się bardzo negatywnie. Trzeba pamiętać, że BIK zbiera informacje zarówno pozytywne jak i negatywne, więc jeśli kiedykolwiek wziąłeś jakiś kredyt lub kupiłeś coś na raty to bardzo prawdopodobne jest że jesteś już w BIK. Tak na prawdę warto figurować w tej bazie jako solidny kredytobiorca, bo dzięki temu mamy większe szanse na otrzymanie kredytu. Jak myślisz komu bank woli udzielić kredytu - osobie, która nigdy nie brała żadnego kredytu czy osobie która spłaciła już kilka kredytów i co ważne, spłacała je terminowo. Banki wolą klientów sprawdzonych dlatego zanim udzielą kredytu, sprawdzają każdego klienta w BIK.

Niestety osoby mające złą historię kredytową nie mają zazwyczaj szans na uzyskanie kredytu w banku. Wtedy jedynym rozwiązaniem są kredyty bez BIK lub pożyczki prywatne. Kredytów bez sprawdzania w BIK udzielają prywatne firmy na sam dowód osobisty, jednak są to najczęściej kredyty do kilku, maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych. Nie pożyczysz w ten sposób kilkudziesięciu tysięcy, chyba że pod zastaw mieszkania. Biorąc taki kredyt na dowód  trzeba też liczyć się z większymi niż w przypadku kredytu bankowego kosztami. Dlatego też z takich kredytów korzystajmy w ostateczności, gdy wykorzystamy wszystkie inne pomysły na pozyskanie pieniędzy.

Warto zadbać o to aby nasza historia w BIK była jak najlepsza, abyśmy w przyszłości nie musieli brać kredytów na dowód a wręcz przeciwnie - aby to banki zabiegały o to abyśmy właśnie u nich wzięli kredyt. Osoby z dobrą historią i zdolnością kredytową są mile widziane w każdym banku. Aby wyrobić sobie dobrą historię warto brać od czasu do czasu kredyty na drobne kwoty czy robić zakupy na raty ale tylko takie 0%. Dzięki temu, że będziemy je regularnie spłacać, zbudujemy swoją historię kredytową. Koniecznie jednak pamiętaj o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania, bo inaczej w momencie gdy spłacisz kredyt, dane o nim zostaną skasowane i żaden inny bank się nie dowie, że byłeś solidnym kredytobiorcą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena