Niezależnie od tego czy ślub bierzemy w mieście, czy na wsi, na północy kraju, czy na południu, występują pewne obyczaje weselne, które są jednakowe dla wszystkich regionów.

Data dodania: 2011-10-28

Wyświetleń: 1407

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zwyczajowo przyjęte jest, że wesele odbywa się w miejscu, gdzie mieszkała, bądź wciąż mieszka Pani Młoda. Pan Młody przybywa do domu przyszłej żony ze swoimi rodzicami oraz świadkami, aby rodzice mogli udzielić im błogosławieństwa. Następnie wszyscy ruszają do kościoła. I tutaj pojawia się kolejny zwyczaj, a mianowicie tak zwane bramy. Są to często scenki, które mają zatrzymać cały pochód, a ruszy on w dalszą drogę dopiero wówczas, gdy blokujący dostaną odpowiednią nagrodę, którą jest alkohol. Często zdarza się, że bramy bywają bardzo skrupulatnie przygotowane, wręcz jest to krótkie przedstawienie, a takie mogą być szczególnie hojnie nagradzane.

Po skończonej mszy wszyscy, którzy przybyli na wesele zbierają się przed kościołem. Wówczas pożądane jest obsypanie Młodych drobnymi monetami. Zwyczaj ten ma na celu zapewnienie małżonkom dobrobytu w przyszłości. Jest to także ich pierwsze zadanie: kto zbierze więcej monet, ten będzie trzymał piecze nad domowym budżetem. Następnie przechodzimy do życzeń, gdzie również powinien być zachowany pewien porządek to znaczy pierwsze składają życzenia rodzice, później świadkowie, następnie bliższa rodzina i na końcu pozostali goście. Ten sam porządek powinien być zachowany w drodze na przyjęcie weselne. Aczkolwiek w rzeczywistości to różnie bywa.

Po wejściu na salę weselną zwyczajowo wznoszony jest toast za zdrowie i szczęście Młodej Pary. Następnie podawany jest ciepły posiłek i zaczyna się zabawa. O północy następuje ważny punkt weselnej zabawy, a mianowicie oczepiny. Wówczas to panny zbierają się wokół Pani Młodej, by złapać rzucany przez nią welon. Złapanie welonu oznacza szybkie wyjście za mąż. Podobnie jest w przypadku kawalerów, którzy zbierają się, aby złapać krawat rzucany przez Pana Młodego. Oczywiście Państwo Młodzi mają zasłonięte oczy, aby było sprawiedliwie. Często też szczęśliwców, którzy złapali welon i krawat łączy się ze sobą i wymyśla dla nich różne ciekawe i zarazem śmieszne zadania. Przykładem może być przysięga, którą muszą powtórzyć: Jako Nowa Para Młoda przysięgamy, że sale weselne posprzątamy.

Nie ulega wątpliwości, że wiele zwyczajów odchodzi w niepamięć, bądź ulega modyfikacjom. Ale jednocześnie wiele jest mocno zapisane w naszych głowach i myślę, że jeszcze niejedno pokolenie będzie organizować swój ślub według tych weselnych standardów.

Licencja: Creative Commons