Odwiedzając profesjonalną pracownię stolarską, każda osoba niewtajemniczona w tego rodzaju działalność, będzie zaskoczona ilością różnorodnych maszyn, które służą do obróbki drewna.

Data dodania: 2011-10-27

Wyświetleń: 1573

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każda bardziej specjalistyczna i precyzyjna czynność wymaga bowiem zastosowania odpowiedniego urządzenia. Głównym i najbardziej znanym narzędziem jest oczywiście pilarka, potocznie zwana piłą. Spotykamy również różnego rodzaju pilarki (kątowe, formatowe, itp.), które mogą posłużyć do cięcia zarówno mniejszych, jak i większych kawałków drewna. Do pracy z materiałami stosunkowo bardziej miękkimi wykorzystywane są zazwyczaj szlifierki.

Maszyny stolarskie, które umożliwią nam uzyskanie lepszego kształtu to m.in. frezarki czy też strugarki, które przeznaczone są do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich . Tokarka z kolei to obrabiarka przeznaczona do obróbki poprzez skrawanie przedmiotów, najczęściej o powierzchni brył obrotowych (takich, jak: wałki, stożki, kule, gwinty wewnętrzne i zewnętrzne). Tradycje stolarstwa sięgają bardzo odległych czasów.

Niezmiernie interesującymi narzędziami mającymi ogromny wpływ na wynik pracy stolarza są elektronarzędzia do drewna. Prace, jakie się realizuje w warsztacie stolarskim to przede wszystkim rzeźbienie i scalanie komponentów z płyt drewnianych lub drewnopodobnych adekwatnie z szkicem technicznym bądź wedle własnego projektu. Inne wykonywane prace to wygładzanie, uszlachetnianie, lakierowanie bądź oklejanie różnorakimi gotowymi okładzinami a potem scalanie elementów. Pośrednie prace wykonywane w zakładzie to zestawianie półproduktów, klejów, narzędzi, ocena jakości surowca. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena