Potrzeba od zawsze była matką wynalazków. Według niektórych było nią lenistwo, bądź chęć uczynienia życia łatwiejszym. Niekiedy wybitne pomysły były po prostu dziełem przypadku. Nieważne, która z tych opcji jest nam najbardziej na rękę, musimy zaakceptować to, że z wielu dawnych odkryć, korzystamy  do dziś.

Data dodania: 2011-10-20

Wyświetleń: 1582

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sprężyna jest wynalazkiem liczącym sobie kilkanaście tysięcy lat. Tak zwaną zasadę sprężyny stosowano przy budowie różnego rodzaju broni, czy pułapek na zwierzęta. Nieustanne udoskonalanie prymitywnych urządzeń działających w oparciu o omawianą zasadę zaowocowało stworzeniem spiralnego elementu, który współcześnie znany jest nam jako sprężyna. Sprężyny znajdują zastosowanie niemalże w każdej gałęzi przemysłu. Najczęściej wykorzystywane są przy budowie wszelkiego typu maszyn.

 

Stanowią również element mechanizmu sprzętów, z których korzystamy na co dzień. Występują między innymi w zegarach, długopisach i innych artykułach biurowych. Wielu z nas zapewne pamięta, jak w dzieciństwie zaspokajało swoją ciekawość rozkładając długopis na części. Elementem, który najbardziej interesował młodych odkrywców była właśnie niewielka, spiralna sprężynka. Dziecięca wyobraźnia szybko znajdowała dla niej nowe zastosowanie. I choć owa sprężyna rzadko wracała na swoje miejsce, zawsze wiązało się to z dobrą zabawą.

 

Nikt inny, tak jak dzieci, nie potrafi cieszyć się z tego, co wpadnie w jego ręce. Genialnym pomysłem było stworzenie sprężyny zabawki. Kolorowa, tania w produkcji i sprawiająca ogromną frajdę rzecz, zdobywa sympatię kolejnych pokoleń maluchów. Wielobarwna, plastikowa sprężyna stała się zabawką wszech czasów. Skupmy jednak naszą uwagę na jej pierwowzorze, który spełnia bardziej doniosłą rolę, niż tylko rozrywkowa. Sprężyny to niezwykle funkcjonalne elementy. Dzięki sprężynom tapicerskim możemy usiąść w miękkim fotelu, czy też wyspać się na wygodnym materacu.

 

W zależności od przeznaczenia, sprężyny różnicują się pod względem wielkości, kształtu i parametrów technicznych. Do najbardziej popularnych wariantów należą sprężyny ściskane, rozciągane, skrętne i kształtowe. W ofertach firm produkujących sprężyny znajdziemy wszystkie uniwersalne modele. Prestiżowi producenci realizują również zlecenia na najbardziej nietypowe formy sprężyn. Ogromne zapotrzebowanie na sprężyny znakomicie obrazuje, jak duże znaczenie mają one dla rozwoju przemysłu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena