HTC Desire HD to jeden z lepszych smartfonów tego producenta. Nie będę opisywał funkcjonalności tego modelu, bo każdy kto zna ten model, wie co on potrafi.

Data dodania: 2011-10-10

Wyświetleń: 5225

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdy Desire HD ukazał się na rynku, miał na pokładzie Androida w wersji 2.2 Froyo. Potem wprowadzono jakieś poprawki, następnie pojawiła się aktualizacja do wersji 2.3 Gingerbread z Sense w wersji 2.1, a ostatnio ukazała się poprawka do systemu oraz wersja 3.0 nakładki Sense od HTC. Może to trochę skomplikowane jeśli czytają to ludzie nie śledzący tego ‘małego świata’, że tak to ujmę, a tylko, gdy pojawi się wiadomość na pasku u góry o dostępności aktualizacji, potwierdzają i aktualizują.

Cała zabawa zaczyna się, gdy chcemy odkryć nowe możliwości telefonu, albo interesujemy się jak to działa i mamy ochotę ‘pogrzebać’ w urządzeniu. Osobiście bardzo takie rzeczy lubię, dlatego pokażę Wam jak odblokować to urządzenie tak, aby wszystko działało elegancko.

Co trzeba zrobić aby całkowicie odblokować telefon? A no tak, trzeba mieć Roota – przypominam, jest to coś, dzięki czemu mamy dostęp do plików systemowych oraz S-OFF – czyli zdjęcie wszelkich blokad, które blokują wgrywanie nowych romów (czyli systemów Android). Dodatkowo można sobie zdjąć Simlocka (za free!) oraz zmienić Radio (czyli sterowniki od łączności).

Pamiętam jak odblokowałem Desire HD w niedługim czasie po zakupie. Było to działanie dość uciążliwe, ale że takie coś lubię, zrobiłem to z przyjemnością. Teraz jest to dużo, dużo łatwiejsze i wszystko można zrobić metodą kilku klików, bez żadnej specjalistycznej wiedzy.

Generalnie znalazłem 2 narzędzia, dzięki którym można w prosty sposób odblokować telefon. Jedno w postaci komend w wierszu polecenia (cmd), a drugie jako zwyczajna aplikacja. Macie dwie drogi do wyboru. Nie faworyzuje żadnej z nich, bo obie są dobre i w miarę proste. Zaczynamy.

Oczywiście wszystko robicie na własną odpowiedzialność i nie biorę odpowiedzialności za popełnione błędy! Napomnieć trzeba, że ciężko uceglić (tak zwany brick) tymi metodami nasze urządzenie.

Przed przystąpieniem do czegokolwiek trzeba sprawdzić, czy na komputerze są zainstalowane sterowniki HTC Sync 3.0.0.007 (link do pobrania), platforma SDK (link tutaj) oraz NET Framework 3.5 i NET Framework 4.0 (do znalezienia w google). Bez tego nic nie zrobimy. Sprawdzamy również wersję systemu i zapamiętujemy. (Ustawienia -> Informacje o telefonie -> Informacje o oprogramowaniu -> Wersja systemu Android). Wyłączamy szybkie uruchamianie (Ustawienia -> Aplikacje lub Ustawienia -> Zasilanie). W tekście może także pojawić się określenie RUU – jest to najzwyczajniej standardowa wersja Androida, którą dorzuca producent.

Droga 1 (instalacja programu na komputerze):

Ultimate Multi Tool 2.5.0 (wersja na dzień pisania tego tekstu):

Tu oryginalny temat z tą aplikacją (niestety po angielsku): Ultimate Multi Tool 2.5.0 XDA

Albo stąd: Mirror Ultimate Multi Tool 2.5.0

Instalujemy na komputerze. Myślę, że wiecie jak taką czynność przeprowadzić. Zwróćcie tylko uwagę, żeby w pewnym momencie instalacji (w momencie wyboru miejsca) zaznaczyć Custom i wpisać ścieżkę C:/Ultimate Multi Tool 2.5.0 Będzie to pomocne w lokalizacji plików.

Otwieramy aplikację i podłączamy naszego Desire HD:

Na dole widać komunikat HTC Desire HD connected. Wszystko poszło jak trzeba, komputer wykrywa nasze cacko.

Teraz jeśli nie mamy brandowanego softu (ze śmieciami operatora, jakieś niepotrzebne aplikacje itd. Jeśli soft jest brandowany wybieramy opcję Create GoldCard (upewniamy się przedtem, czy karta SD znajduje się w telefonie, polecam także zrobić kopię plików z karty pamięci przed operacją)) wybieramy Operations.

Klikamy Downgrade i czekamy chwilkę.

Następnie mamy takie ikonki u góry (widoczne na pierwszym screenshoocie). Jeśli mamy wersję 2.2 Androida trzeba wybrać Visionary +. Po uruchomieniu Visionary + w telefonie wybieramy Temproot, potem Atempt Perm root (następuje restart telefonu, może to trochę potrwać). Jeśli nie mamy Superuser’a w menu, instalujemy go z aplikacji na komputerze.

Mając wersję 2.3 Androida instalujemy Gingerbreak i w aplikacji tapamy Root device. Mamy zrootowane urządzenie i dostęp do Superuser’a, czyli plików systemowych.

Przystępujemy do dalszego odblokowania urządzenia:

Jeszcze raz wybieramy Operations. Tym razem klikamy na S-OFF/Super CID/SIM Unlock. Czekamy troszkę, może nastąpić restart i wszystko gotowe. Pobieramy ROM Manager i tam wybieramy Flash Recovery/Zaflaszuj ClockworkMod Recovery w wersji polskiej (aplikacja również dostępna w Android Market) oraz Flash -> Flash Recovery. Możemy się cieszyć w pełni odblokowanym urządzeniem, wgrywać różne romy, radia i modyfikacje!

Opiszę jeszcze trochę funkcji programu, które się nie pojawiły wyżej.

Menu File:

Device properties – szczegółowe informacje o urządzeniuDebug log – podstawowe informacje o urządzeniuCheck S-OFF/CID/SIM – sprawdzenie czy wszystko poszło dobrze, jeśli tak, powinno to wyglądać mniej, więcej tak: MD5 Checksum – sprawdzenie checksumy 

Install HBOOT Driver – instalacja sterowniku do HBOOT’a

Install Android SDK – instalacja platformy SDK

Menu Operations:

Install apk – instalowanie aplikacji i gier pobranych w postaci plików .apk z komputera na telefonFlash: Flash Radio – instalacja nowego radia (mamy wybór z listy)Change SplashScreen – zmiana ekranu przy włączaniu telefonuChange BootAnimation – zmiana animacji przy ładowaniu się systemu po włączeniu urządzeniaDisable sound on boot – wyłączenie drażniącego dźwięku startuRestart Device – restart urządzenia do odpowiedniego trybu

Menu ROM:

Clean ROM – jeśli mamy rom w postaci .zip możemy go edytować i np. odchudzić z jakiś aplikacji

Resztę zostawiamy w spokoju. Dodatkowo polecam przyjrzeć się ikonkom. Na uwagę zasługuje także możliwość instalacji Titanium Backup, pozwalającego na robienie kopi całego systemu, czy poszczególnych aplikacji.

Droga 2 (konsola cmd):

Introducing Ace Advanced Hack Kit (wersja z: 03.10.2011):

Tu oryginalny temat z tą aplikacją (niestety po angielsku): Introducing Ace Advanced Hack Kit XDA

Albo stąd: Mirror Introducing Ace Advanced Hack Kit

Ta metoda jest trochę łatwiejsza, bo jest to troszkę bardziej zautomatyzowane.

Otwieramy pobrany folder:

Otwieramy hack-ace.cmd (jakby się coś nie chciało włączyć, uruchamiamy z prawami administratora)

Teraz, aby wszystko zrobić wciskamy 1 i zatwierdzamy enterem. Wszystko się robi automatycznie, za jednym zamachem: S-OFF, SIM Unlock, Super CID, Root, Busybox, ClockworkMod. Należy uzbroić się w cierpliwość, bo to może trochę potrwać. Na końcu powinien się pojawić komunikat o sukcesie.

Dodatkowe opcje dostępne po wybraniu o:

Install Stock ATT Froyo Radio – instalacja standardowego Radia do Androida 2.2 FroyoInstall ATT Froyo OTA Update Radio – instalacja standardowego Radia do Androida 2.2 Froyo po aktualizacjiInstall ATT Gingerbread Radio – instalacja standardowego radia do Androida 2.3 GingerbreadInstall your own Radio or PD98IMG - style ROM – instalacja własnego Radia lub romuRemove PD98IMG.zip from SDCard <after hbootPD98IMG Flash> – usunięcie pliku PD98IMG.zip z karty pamięci po odblokowaniu urządzenia

sReturn to S-ON and Flash Stock RUU <RUU not supplied> – przywrócenie telefonu do stanu fabrycznego, z tym że oprogramowanie producenta nie jest załączone

t – Toggle Flash Method – current method is fastbootRUU – zmiana metody flashowania

No i to byłoby na tyle. Urządzenie jest w pełni odblokowane. Żeby było jasne, straciliśmy gwarancję, ale w każdej chwili można ją odzyskać chociażby opisanymi narzędziami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena