Chociaż ten artykuł traktuje o szkoleniu NLP możesz go odnieść do każdego szkolenia połączonego z treningiem od którego oczekujesz nie tylko wiedzy, a więc nie jest wykładem na jakiś temat, ale uczy praktycznych umiejętności. W wydaniu akademickim byłoby to połączenie wykładu z ćwiczeniami.
Kiedy myślę o zapłacie to myślę nie tylko o wydawaniu pieniędzy, ale też o czasie, który potrzebujesz zainwestować na naukę, co w konsekwencji żadnego ze szkoleń nie traktuje jako darmowego, a te „darmowe” może okazać się dużo droższe od tego opłaconego, gdy weźmiemy pod uwagę poświęcony czas.
Szkolenie NLP powinno zawierać co najmniej te trzy elementy:
1. Panel poświęcony wiedzy ogólnej – historycznej z uwzględnieniem ewolucji obejmującej coraz to inne dziedziny zastosowań.
2. Trzech wielkich E – Ekologii, Etyki, Empatii.
3. Praktycznych umiejętności z uwzględnieniem zastosowań w różnych obszarach działania.
Każdy z powyższych punktów ma znaczenie, ale ja skupię się na tym ostatnim czyli praktycznych umiejętnościach gdyż o pierwszych dwóch możemy przeczytać w literaturze, zapoznać się z materiałami w internecie czy mieć to coś w sobie jak na przykład empatię, dlatego zajmę się tutaj oceną nauki praktycznych umiejętności, które wydają się kluczowe.
Nauka praktycznych umiejętności NLP powinna obejmować w każdej nauczanej technice:
- instrukcje do samodzielnego wykonania
- wyjaśnienie mechanizmu działania
- ćwiczenie pokazowe prowadzone przez trenera
- ćwiczenia prowadzone pod nadzorem trenera
- obszary zastosowania techniki
- sprawdzenie zrozumienia procesu i poprawności wykonania
Kolejność w jakiej trener przedstawia i na jakie punkty zwraca szczególną uwagę może być różne dla konkretnej techniki, ale każdy powinien być uwzględniony.
Wiedząc to bardzo łatwo możesz ocenić szkolenie, które odbyłeś, lub spytać o te za które chciałbyś zapłacić.