Wykorzystywane są w budynkach komercyjnych i niektórych przemysłowych. Ich główną cechą jest wytrzymałość. Jakie są wykładziny obiektowe? Różnice w cenach wykładzin dywanowych stosowanych w obiektach komercyjnych i przemysłowych mogą być bardzo duże.

Data dodania: 2011-09-14

Wyświetleń: 1943

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie ma wątpliwości, że taka sytuacja może powodować zamieszanie. Kupujący mogą bowiem mieć trudności z określeniem tego, co się za konkretną ceną kryje.

Polipropylen i poliamidy

Tymczasem zróżnicowanie cenowe zależy w dużej mierze od jakości i ilości użytego surowca. Wykładziny obiektowe wyprodukowane z lepszych materiałów powinny być także droższe.

Najtańsze wykładziny obiektowe produkowane są z tworzyw sztucznych – polipropylenu i poliamidów. Te drugie są znacznie mocniejsze, jednak także nieco droższe. Najwyższe ceny osiągają wykładziny wełniane i nylonowe. Te stosowane są w obiektach reprezentacyjnych. Są także wykorzystywane w hotelach. 

Liczy się waga na metr kwadratowy

Po czym poznać, z czego wykonane są wykładziny obiektowe? Jednym z mierników może być gramatura runa. W przełożeniu na język potoczny chodzi o wagę surowca, który zużyto do produkcji wykładziny.

W przypadku wykładzin obiektowych mieści się ona w przedziale od 400 g na m2 do 2,5 tys. gramów na metr kwadratowy. Rozpiętość jest duża i obrazuje zróżnicowanie zastosowań tego rodzaju produktów.

W jaki sposób odczytywać tę informację? To proste – im wyższa wartość wskaźnika, tym wykładzina lepsza. Bardziej wytrzymała, o lepszej odporności na zabrudzenia, wolniej zużywająca się. Innymi słowy – dająca więcej długoterminowych korzyści. Im potencjalne zużycie wykładziny większe, tym wskaźnik powinien być wyższy.

Cztery rodzaje wykładziny

Wykładziny obiektowe można też podzielić na cztery podstawowe kategorie, które będą pokazywały sposób ich wykonania. I tak wykładziny pętelkowe to supełkowa struktura włóka. Co z niej wynika? Głównie wyższa wytrzymałość i większy zakres zastosowań. Równie wytrzymałe, ale znacznie bardziej przyjemne w dotyku są wykładziny cięte – welurowe. Mają wyższy włos, a pętelki są rozcięte. Z kolei wykładziny cięto-pętelkowe charakteryzują się tym, że jedna pętelka jest przecięta, a inna nie. Dzięki temu uzyskuje się ciekawy wizualnie efekt.

Wykładziny igłowane są z kolei produkowane z jednolite włókniny – zbitej i wytrzymałej. Sprawdzają się tam, gdzie natężenie ruchu jest wysokie.

Każdy z czterech rodzajów wykładzin może być stosowany gdzie indziej. Ważne, żeby wybierająć najlepszą wiedzieć, z czego wybór wynika.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena