Wyobraź sobie, że Twój umysł jest Twoim Osobistym Asystentem i działa na zasadzie „Twoje słowo jest moim rozkazem”, do tego brak mu poczucia humoru, i cokolwiek powiesz bierze to bardzo dosłownie. Niestety.

Data dodania: 2011-09-14

Wyświetleń: 1736

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlatego, żeby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień, musisz nauczyć się wydawania konkretnych i pozytywnych poleceń, aby osiągnąć konkretne i pozytywne rezultaty!

Jak to zrobić? Bądź S.M.A.R.T.!

Każda z nas ma marzenia. Marzenia motywują nas do aktywności w wielu dziedzianach życia. Zapisane marzenia stają się celami, ale żeby się spełniły muszą być S.M.A.R.T.

Specific – konkretne

Measurable – mierzalne

Achievable – osiągalne

Realistic – realne

Timely – określone w czasie.

1.     Twój cel musi być jasny i konkretny. Im bardziej szczegółowy, tym lepiej.

„Chcę schudnąć”, „Chcę mieć więcej pieniędzy”, „Chcę znaleźć lepszą pracę” są celami zbyt ogólnymi. Możesz przecież schudnąć o 1 kilogram, ale czy o to Tobie chodziło? Możesz znaleźć na ulicy dwa złote, już będziesz bogatsza. Dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną w firmie X, ale czy rzeczywiście chcesz tam pracować?

Musisz wyrazić się jaśniej!

Ile kilogramów chcesz zgubić? 5, 10, 25? Jak chcesz to zrobić? Gdzie? Z czyją pomocą? Dlaczego chcesz schudnąć? Jakie przyniesie Ci to korzyści?

2.   Twój cel musi być mierzalny. Musisz dokładnie wiedzieć, gdzie znajdujesz się w danym momencie, ile pracy wykonałaś, a ile jeszcze przed Tobą. Po czym rozpoznasz, że Twój cel został osiągnięty? Jak możesz badać swoje postępy? Tygodniowo, miesięcznie?

Chcesz przeczytać książkę, która składa się z pięciu rozdziałów i masz na to pięć tygodni. Postanowiłaś sobie, że każdego tygodnia przeczytasz jeden rozdział. W taki sposób łatwiej jest Ci „pochłonąć całą książkę” i po miesiącu wiesz (bo przeczytałaś już cztery rodziały), że jesteś w stanie zrealizować swój cel (do mety został tydzień, i jeden rozdział).

3.   Twój cel musi być osiągalny, a więc możliwy do zrealizowania, zgodny z prawami fizyki. Chodzenie po ścianach odpada, wygranie totolotka pięć razy z rzędu też jest mało prawdopodobne.

4.   Twój cel musi być realny. Możesz nauczyć się hiszpańskiego, możesz nauczyć się zagrać sonatę księżycową Beethovena, możesz schudnąć 20 kilogramów, ale nie stanie się to w ciągu jednej nocy. Jeśli nigdy nie biegałaś, to nie jest realne, żebyć wygrała maraton w najbliższą niedzielę.

 5.    Twój cel musi być ściśle określony w czasie np. w ciągu trzech miesięcy, na piątym roku, 31 grudnia 2012 roku itd. Termin jego realizacji jest jednocześnie momentem kontroli wykonania zadania.

Przykładowy cel może wyglądać tak:

Do końca grudnia 2011 roku, schudnę 10 kilogramów i wejdę w moje ulubione dżinsy o rozmiarze 38.

We wrześniu przyszłego roku wezmę udział w Maratonie Warszawskim.

O tej samej porze za dwa lata zdobędę certyfikat językowy CAE.

Trzymając się powyższych zasad masz wielkie szanse na spełnienie nietylko jednego marzenia, ale tylu na ile starczy Ci życia. Czyż nie byłoby wspaniałe powiedzieć sobie na łożu śmierci, że przeżyłaś piękne życie, bo nauczyłaś się spełniać swoje marzenia? Ale, żeby tak się stało pamiętaj również, że:

- Twój cel musi mieć dla Ciebie duże znaczenie,

- musisz wiedzieć dlaczego chcesz ten cel zrealizować,

- musisz wprowadzić w swoje życie dyscyplinę, która poprowadzi Cię do upragnionego celu,

- musisz zmierzyć się ze strachem, pokonać go i zacząć działać,

- musisz wierzyć w siebie i w swoją przyszłość,

- musisz lubić, kochać i zaakceptować siebie,

- musisz wierzyć, że jesteś warta swojego marzenia, i że na nie zasługujesz,

- musisz być gotowa do łamania schematów, nowego sposobu myślenia, zachowywania, mówienia i reagowania, 

- musisz nie bać się podejmowania ryzyka

- musisz stworzyć sobie plań działania, który jest efektywny i szczegółowy,

- i musisz to sobie zapisać.

Jeśli będziesz robić to, co dotychczas robiłaś, otrzymasz to co zawsze otrzymywałaś. Jeśli chcesz być inna, musisz zacząć robić rzeczy w inny sposób, i to przez cały czas. Nie możesz stać się taka o jakiej marzysz, zachowując się tak samo. Ucz się nowych rzeczy i bądź otwarta na zmiany, a zmiany nastąpią.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena