Na wybór typu łożyska oraz jego konfiguracji wpływ mają następujące elementy: obciążenie, prędkość obrotowa, dokładność wykonania, ograniczenia wymiarowe, dostępność oraz cena.

Data dodania: 2011-09-13

Wyświetleń: 1378

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obciążenie

Najważniejszym zadaniem jakie spełnić musi łożysko, to przenoszenie obciążeń. W zależności od ich rodzaju, kierunku, wielkości oraz zmienności, dopasowuje się odpowiedni typ łożyska. Bardzo często te parametry nie mają stałych wielkości i ulegają dynamicznym zmianom. Bardzo często odpowiednie obciążenie jest niezbędne do prawidłowej pracy łożyska.

Prędkość obrotowa

Jest to kolejny kluczowy czynnik determinujący wybór właściwego łożyska. Prócz samej prędkości, ważne są również zmienność wartości oraz zmienność kierunku. Pomiędzy prędkością obrotową a nominalną nośnością promieniową występuje pewna zależność. Są to czynniki powiązane ze sobą i zazwyczaj zwiększenie jednej wartości powoduje obniżenie drugiej. Najczęściej ma to miejsce w przypadku zwiększania ilości elementów tocznych w łożysku, zmiana koszyka czy nawet zwiększenie wielkości samego łożyska.

Dokładność wykonania

Dokładność wykonania to inaczej miara jakości w jakiej zostało wykonane łożysko. Bardzo ważne jest jej odpowiednie dopasowanie do rzeczywistych potrzeb. Należy mieć na uwadze, że związek pomiędzy klasą dokładności a ceną łożyska jest bardzo zauważalny, dlatego odpowiednie dobranie łożyska z punktu ekonomicznego jest tak samo ważne jak z punktu technicznego. W przypadku urządzeń precyzyjnych jak np. wcześniej wspomniana tokarka, warto zastosować łożysko precyzyjne w wysokiej klasie dokładności wykonania, jednak w maszynach prostych, w zupełności wystarczą łożyska o klasie dokładności podstawowej.

Ograniczenia wymiarowe

Podstawowym parametrem jest wielkość zabudowy. W większości przypadków łożysko musi zostać dopasowane do przestrzeni zabudowy, w wyjątkowych okolicznościach, następuje sytuacja odwrotna. Zazwyczaj ograniczenia zabudowy tworzy wał oraz obudowa.

Dostępność oraz cena

Koszt łożyska ma większe znaczenie, jeżeli w danym urządzeniu jego udział jest znaczący. Często zdarza się tak, że rozwiązania droższe, w późniejszej eksploatacji przynoszą oszczędności. Możliwe jest również zaprojektowanie łożyska od nowa pod specyficzne wymagania, jednak w takim przypadku jego cena gwałtownie rośnie, dlatego to rozwiązanie zalecane w przypadku ogromnych procesów produkcyjnych, bądź maszyn produkowanych jednostkowo, gdzie taki wybór jest ekonomicznie uzasadniony.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena