Niejeden z nas zastanawiał się nieraz nad wizytą u psychologa, jednakże wstyd i błędne stereotypy wzięły górę nad troską o własne wnętrze. Niestety, niektórzy ludzie nadal nie rozróżniają psychologów od psychiatrów. Jest to okropne w skutkach dla potrzebujących wsparcia tych pierwszych specjalistów. Człowiek, który potrzebuje wsparcia boi się przede wszystkim oskarżeń o popadnięcie w chorobę psychiczną. Należy najpierw poznać specyfikę pracy specjalisty od wnętrza a dopiero później wydawać opinie. Psycholog służy pomocą każdemu, kto jej potrzebuje. W dobie ekspresowego tempa życia zapominamy o drugim człowieka. Rodzice nie mają czasu na zabawy ze swoimi dziećmi, dzieci nie rozmawiają z rodzicami o problemach, które napotykają podczas dorastania. Przyjaciele coraz częściej wolą spotkać się na konferencjach na portalach internetowych zamiast w realnym świecie. Liczy się praca i zarabiane dzięki niej pieniądze. Rozwój techniki zawładnął duszą człowieka. Niestety, bardzo szybki tryb życia powoduje, że nie mamy czasu dla najbliższych nam osób. Coraz więcej ludzi tworzy sobie swój własny świat zamykając się na innych. Robią tak, ponieważ zostali odtrąceni, gdy potrzebowali pomocy. Większość fobii i depresji ma swoją przyczynę w rozpadzie więzów międzyludzkich.
Bardzo często dzieje się tak, że po kilku wizytach psycholog staje się najbliższym człowiekiem dla podejmującego terapię. On zawsze ma czas, by porozmawiać z nami o problemach, z którymi sami nie potrafimy sobie poradzić. Przy nim możemy się wyżalić, wypłakać, powiedzieć, co nas przeraża, czego nie potrafimy znieść. Psycholog jest od tego, by nam dobrze poradzić. Największą nagrodą nie są dla niego korzyści materialne płynące z pracy, ale uśmiech człowieka, któremu pokazał jaśniejsze strony życia. Psychologowie pomogą nam wyrazić pragnienia, o których boimy się powiedzieć nawet rodzinie i przyjaciołom. Pozwoli nam opanować wzburzone emocje lub stać się bardziej asertywnymi. Myślisz, że taka terapia polegająca tylko na rozmowie ze specjalistą nie daje żadnych rezultatów? Może sama rozmowa nie, ale nie tylko na tym polega praca psychologów. Dla każdego pacjenta przygotowują oni osobne ćwiczenia, które pomogą otworzyć się potrzebującym. Następnie, na zasadzie odgrywanych scenek pokażą nam jak radzić sobie w konkretnych sytuacjach.
Psycholog pomoże ci znaleźć tak zwany „złoty środek”. Dzięki niemu zaczniesz dostrzegać piękno otaczającego cię świata. Będziesz cieszył się z najprostszych rzeczy: śpiewu ptaków, zapachu kwiatów, smaku przyrządzonych samodzielnie potraw. Psycholog pomoże ci również zawrzeć nowe przyjaźnie lub odświeżyć stare znajomości. Pokaże jak poruszać się w nowoczesnym świecie, jak radzić sobie z ludźmi o różnych temperamentach. Warto więc pokonać wstyd, który jest zrozumiały. Nie jesteśmy przecież na tyle otwartym narodem, aby nieznanej osobie opowiadać o prywatnych, najbardziej osobistych problemach. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wizytę u psychologa szybko zrozumiemy, że strach był niczym nieuzasadniony. Każdemu psychologowi zależy tylko i wyłącznie na naszym szczęściu. Nie musimy obawiać się odrzucenia, wyśmiania czy wyzysku. Jeżeli zależy nam na dobrym samopoczuciu nic nie stoi na przeszkodzie, aby już zadzwonić do polecanego przez innych lub zupełnie nieznanego psychologa. Współpraca z psychologiem z pewnością przyniesie nam wiele dobrego. Przede wszystkim dowiemy się, że warto rozmawiać.