Niestety w naszym społeczeństwie nadal panuje błędne wyobrażenie na temat pomocy oferowanej przez psychiatrów czy psychologów. Pewnej części osób specjaliści ci kojarzą się wyłącznie z leczeniem poważnych zaburzeń psychicznych. Tak naprawdę z ich wsparcia warto skorzystać w wielu codziennych sytuacjach.

Data dodania: 2020-05-18

Wyświetleń: 800

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

W jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy psychologicznej?

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

W życiu każdego człowieka pojawić się mogą sytuacje wymagające skorzystania z profesjonalnej pomocy psychologa, jednak znalezienie doświadczonego i dobrego fachowca wcale nie jest takie proste. Szerokie grono wartych polecenia specjalistów, którzy oferują niezwykle bogatą ofertę wsparcia, znajdziesz na https://cplwowska.pl/. Do poradni warto się udać, kiedy zmagasz się z problemami w życiu rodzinnym czy zawodowym. 

Stres i dolegliwości psychosomatyczne

Człowiek w ciągu swojego życia doświadcza wielu sytuacji, które wiążą się z doświadczaniem stresu. Narażenie na stresory to jeden problem, a drugim jest brak umiejętności konstruktywnego radzenia sobie z nimi. Psycholog pokaże, jak zapanować nad stresem i w odpowiedni sposób odreagować nieprzyjemne doświadczenia. Kolejną kwestią, z jaką warto się do niego wybrać, jest psychosomatyzacja. Określa się w ten sposób stan doświadczania dolegliwości fizycznych, typu ból i zawroty głowy, duszności, ból brzucha czy kręgosłupa, które nie mają medycznych podstaw. Objawy psychosomatyczne uwarunkowane są czynnikami psychologicznymi, w tym głównie emocjonalnymi.

Problemy w szkole, w pracy, w domu

Pomoc psychologa okaże się nieoceniona, jeśli masz kłopoty w pracy lub zostałeś z niej zwolniony. Powinno się z niej korzystać także w przypadku problemów w szkole oraz trudności w kontaktach z nauczycielami czy grupą rówieśniczą. Specjalista pomoże rozwiązać problemy wychowawcze z dziećmi i młodzieżą oraz kłopoty w relacjach rodzinnych (np. z rodzicami, rodzeństwem, teściami). Powinny się do niego udać również osoby napotykające trudności w życiu małżeńskim. Ich podłożem może być m.in. zdrada, zaburzenia płodności, kłopoty finansowe.

Po pomoc do psychologa warto się zgłosić w sytuacji utraty kogoś bliskiego i doświadczania żałoby. To zdarzenia, na które nigdy nie można być właściwie przygotowanym. Radzenie sobie z nową rzeczywistością – po odejściu małżonka, rodzica, dziecka czy innej ważnej w naszym życiu osoby – jest bardzo trudne. Przepełniające ciało przykre emocje – poczucie niesprawiedliwości, smutek, rozgoryczenie, gniew, apatia, agresja, lęk – powinny skłonić do rozmowy ze specjalistą.

Problemy psychiczne

Jeśli czujesz potrzebę ciągłego pozostawania w domu, a najlepiej niewychodzenia z łóżka, masz kłopoty ze spaniem (nie możesz zasnąć, ciągle się budzisz), istnieje podejrzenie, że zmagasz się z depresją. Dodatkowo możesz doświadczyć beznadziejności i braku sensu życia. Rezygnujesz z towarzystwa, zamykasz się w sobie i nic cię nie cieszy. Wówczas wizyta u psychologa jest konieczna, specjalista nierzadko podejmuje wówczas współpracę z psychiatrą. Do skorzystania z ich pomocy powinny skłonić: myśli samobójcze, samookaleczenia, objawy wytwórcze (słyszenie głosów, widzenie niepokojących obrazów), obsesyjne myśli i kompulsje, niepokojące nastroje. Dolegliwości te mogą wskazywać na problemy psychiczne i nie wolno ich lekceważyć.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena