Kawał prawdpopodobnie istniał wiecznie. Trudno sobie wyobrazić, że nawet w czasach, kiedy ludność była niewiele mniej prymitywna od zwierząt, nie istniały jakieś odmiany rozluźnienia atmosfery, jakieś kawały. Śmieszyło prawdopodobnie co innego i w innych okolicznościach niż miałoby to miejsce dzisiaj, aczkolwiek zapewne i w tamtym czasie ludzie śmiali się z przeróżnych sytuacji, czy przyzwyczajeń.Czy humor ma wpływ na społeczność? Przypuszczalnie tak. Dowcip modeluje inteligencję, rozwija i na pewno rozwesela. Ludziom z wyczuciem żartu swobodniej jest bawić się z nowo poznanymi ludźmi. Od dawien dawna, nadający się kawał pomagał niszczyć bariery między ludźmi.
Istnieje także druga strona medalu, a to znaczy fatalnie dostosowany żart, który może odgrywać także negatywny wpływ na otoczenie, czy kontakt, bo żart tak jak i wiele innych kwestii jest rzeczą gustu i nie każdemu muszą przypadać do gustu żarty o blondynkach, czy o bacy. Mówi się niejednokrotnie, że osoby, których kawały nie zawsze i nie każdemu przypadają do gustu, mają osobliwe poczucie humoru. W innym gronie "osobliwe poczucie humoru" może być jak najodpowiedniej odbierane, gdyż można przypuszczać, że osoba, której dotyczy zdoła lepiej żąglować słowami, dobierać kawały do sytuacji i odbiorcy, zarazem kroczy po śliskiej granicy między dobrym gustem, a nieprzyzwoitością.
We współczesnych czasach, wielu ludzi mając do dyspozycji sieć, w łatwy sposób uzyskuje dostęp do fascynujących i komicznych materiałów, takich jak żarty, śmieszne zdjęcia, czy śmieszne filmy nakręcone z wykorzystaniem np. telefonów komórkowych. Dzięki internetowi w łatwiejszy sposób można się nimi dzielić z innymi, a strony społecznościowe są w tym jak najbardziej pomocne. Pamiętajcie więc, że kawały są dla wszystkich.