Kolejna odsłona walki Sagio.pl z użytkownikami Chomikuj.pl, którzy w nielegalny sposób weszli w posiadanie filmów z tego serwisu i rozpowszechniali je w Internecie.

Data dodania: 2011-08-05

Wyświetleń: 1967

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W zeszłym tygodniu prokuratura wydała postanowienie o wszczęciu dochodzenia w sprawie
z  art. 116 ust.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Art. 116. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Sprawa dotyczy wielokrotnego udostępniania filmów o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych przez co najmniej 6 użytkowników Chomikuj.pl, z ustaleń prokuratury wynika, że liczba ta może być większa.

W przedmiotowej sprawie najbardziej prawdopodobne jest zasądzenie od każdego udostępniającego na rzecz Sagio.pl 3 krotności wartości rynkowej każdego filmu za każde udokumentowane pobranie z Chomikuj.pl. Biorąc pod uwagę wartość udostępnianych filmów mówimy o setkach tysięcy złotych.

Właściciele Sagio.pl potwierdzili, że dysponują dowodami dostarczonymi przez Chomikuj.pl  na kilkunastu krotne udostępnienie filmów tylko przez jednego z użytkowników tego serwisu.  

W całej sprawie istotnej jest jeszcze wykazanie, że udostępniający i pobierający nie pozostawali w bliskim stosunku rodzinnym lub towarzyskim, co zwalniało by ich od odpowiedzialności.

„Sami założyliśmy konta na Chomikuj.pl i bez większych przeszkód uzyskaliśmy dostęp do naszych filmów” – mówi Paweł Proskurnicki  z-ca redaktora naczelnego Sagio.pl.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena