Wybierając odpowiednie łożysko ślizgowe, należy podejść do tego zagadnienia dwuetapowo. Pierwszym etapem jest dobór typu łożyska. Do wyboru jest łożysko ślizgowe poprzeczne, skośne albo wzdłużne. O wyborze decyduje kierunek obciążenia działającego na łożyska. 

Data dodania: 2011-08-05

Wyświetleń: 1646

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Następnym etapem jest dobranie odpowiednich powierzchni współpracujących. Uzależnione jest to w głównej mierze od sposobu działania obciążenia, tzn. czy kierunek będzie stały czy zmienny.

Obciążenie promieniowe

W przypadku gdy obciążenie najczęściej przyjmuje formę promieniowego, należy wybrać łożysko ślizgowe przegubowe poprzeczne, które dodatkowo jest w stanie przenosić minimalne siły osiowe.

Obciążenie osiowe

W przypadku gdy przeważnie występuje obciążenie osiowe, należy użyć łożyska ślizgowe przegubowe wzdłużne, które mogą również przenosić minimalne siły promieniowe.

Obciążenie złożone

W przypadku, gdy obciążenie składa się zarówno z siły promieniowej oraz osiowej, oraz gdy te wartości są porównywalne, należy wybrać łożyska ślizgowe przegubowe skośne. Łożyska te przenoszą obciążenia osiowe jedynie w jednym kierunku, dlatego często stosuje się je w parze z drugim łożyskiem, skierowanym przeciwnie.

Obciążenie o stałym kierunku

Kiedy obciążenie działa zawsze w tym samym kierunku oraz powierzchnie ślizgowe ulegają  względnym przemieszeniom najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie łożyska bezobsługowego. Gdy występują znaczne obciążenia najlepszym rozwiązaniem będzie łożysko o powierzchniach stal po PTFE.

Obciążenia o zmiennym kierunku

Jeżeli obciążenie nie jest stałe, często zmienia kierunek przez co wyklucza zastosowanie łożyska bezobsługowego, najlepszym rozwiązaniem będzie łożysko o charakterystyce pracy stal po stali.

Obciążenie o stałym i zmiennym kierunku

Jeżeli obciążenie występuje w jednym kierunku a następnie staje się obciążeniem zmiennym, wyklucza to zastosowanie typowego łożyska ślizgowego. W takim przypadku niezbędne jest zastosowanie łożysk na specjalne zamówienie.

Temperatura pracy

Bardzo ważnym czynnikiem, koniecznie uwzględnionym podczas doboru łożysk jest temperatura. Ma ona krytyczne znaczenie na pracę warstwy ślizgowej w łożyskach ślizgowych. Standardowe temperatury pracy oscylują w przedziale od -30 do + 50 °C. Powyżej tych wartości nośność łożyska ulega zmniejszeniu.

Licencja: Creative Commons