Budowa
Łożyska kulkowe wahliwe posiadają dwa rzędy elementów tocznych (kulek). Pierścień zewnętrzny został wyprofilowany we wklęsłą bieżnię, która tworzy wspólną powierzchnię pracy kulek. Za sprawą takiej budowy, łożysko wahliwe jest niewrażliwe na brak współosiowości kątowej wału, dodatkowo jest ono samonastawne. Wzajemne swobodne ustawianie się pierścieni kompensuje również błędy powstałe wskutek nieprawidłowego montażu. Przyjmuję się, że dopuszczalne maksymalne odchylenie od osi nie może przekraczać 4 stopni. Możliwe jest wykonanie łożyska o wzmocnionej strukturze wewnętrznej. Spowoduje to znacznie zwiększenie nośności łożyska w porównaniu do standardowego wykonania. Łożyska wahliwe wzmocnione posiadają koszyki wykonane najczęściej z mosiądzu.
Właściwości
Podobnie jak łożyska zwykłe, łożyska wahliwe charakteryzują się prostą konstrukcją, a co za tym idzie nieskomplikowaną obsługą oraz niską ceną. Dostępne są w wielu rozmiarach oraz rodzajach wykonania. Cechują się możliwością przenoszenia złożonych obciążeń oraz kompensacją błędów współosiowości wynikłych z ugięć wału czy błędów podczas montażu. Ponadto, łożyska kulkowe wahliwe wytwarzają najmniejsze opory tarcia spośród wszystkich produkowanych typów łożysk tocznych, przez co są odpowiednim rozwiązaniem nawet w mechanizmach wysokoobrotowych. Dodatkową zaletą zmniejszonego tarcia jest wydzielanie mniejszego ciepła, co skutecznie zapobiega przegrzewaniu się łożyska.
Rodzaje
Łożyska kulkowe wahliwe produkowane są w szerokim zakresie wymiarowym oraz konstrukcyjnym. Obejmują one między innymi: łożyska wahliwe otwarte, łożyska wahliwe otwarte z szerokim pierścieniem wewnętrznym, łożyska wahliwe uszczelnione, łożyska wahliwe w wykonaniu E (wzmocnione). Podsumowując, łożyska kulkowe wahliwe są idealnym rozwiązaniem w przypadku możliwości wystąpienia braku współosiowości w mechanizmie, w którym są zastosowane. Stosowane są niemal we wszystkich gałęziach przemysłu, w szczególności w rolnictwie.