Diagnostyczne badania laserowe są niebolesne i nieinwazyjne. Odbywają się one bez dotykania powierzchni oka i nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania.

Licencja: Creative Commons

Data dodania: 2011-08-04

Wyświetleń: 997

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

ARTYKUŁ

0głosów

Gdy mamy jaskrę

Dzięki użyciu lasera można obniżyć ciśnienie w gałce ocznej (tzw. trabekuloplastyka), co pozwala lekarzowi leczącemu jaskrę odstawić niektóre leki lub je ograniczyć. Nagłemu wzrostowi ciśnienia w oku towarzyszącemu w tej chorobie zapobiega tzw. irydotomia, czyli tworzenie laserem otworów w tęczówce. Uzupełniające leczenie jaskry przy użyciu lasera jest zabiegiem bardzo przydatnym. Chroni chorego przed tzw. ostrym atakiem jaskry, który powodując silny ból oka, kończy się z reguły wizytą na ostrym dyżurze w szpitalu, a w niektórych przypadkach wymaga pilnego przeprowadzenia operacji chirurgicznej.

Przy zaćmie

Coraz częściej laser wykorzystuje się u osób po operacjach zaćmy, czyli zmętnienia soczewki. Zdarza się, że po prawidłowo wykonanym zabiegu niektóre osoby skarżą się jednak na ponowne pogorszenie widzenia. Wynika to z tzw. zmętnienia torebki soczewki. Tradycyjny zabieg operacji zaćmy polega na usunięciu wnętrza soczewki i pozostawieniu jej torebki - to rodzaj worka, w który wszczepia się sztuczną soczewkę. Po pewnym czasie może dojść do zmętnienia torebki, co wywołuje ponowne pogorszenie widzenia. Tu właśnie wykorzystuje się leczenie laserowe. Stosuje się wtedy tzw. kapsulotomię, która polega na wytworzeniu otworu w torebce soczewki, co umożliwia powrót ostrego widzenia.

Zwyrodnienie plamki

Laser wykorzystywany jest także przy zwyrodnieniu plamki związanej z wiekiem, czyli tzw. AMD. Służy zarówno do diagnozowania, jaki leczenia. Coraz powszechniej dostępna staje się laserowa optyczna koherentna tomografia OCT umożliwiająca bardzo wczesne i dokładne zdiagnozowanie tego schorzenia, określenie jego typu, stopnia zaawansowania i rokowanie. Pozwala także lekarzowi podjąć najtrafniejszą decyzję o sposobie leczenia i przeprowadzać okresowo jego skuteczną kontrolę. Za pomocą lasera i specjalnych leków podawanych do krwi możliwe jest zatrzymanie postępu choroby i zapobieganie systematycznemu pogarszaniu widzenia.

Licencja: Creative Commons