Łożyska kulkowe zwykłe nazywane też prostymi, wchodzą w skład grupy łożysk tocznych. Za sprawą nieskomplikowanej budowy oraz dużej uniwersalności w zastosowaniu, są najpopularniejszą grupą łożysk na rynku. Bardzo często występuje ich dalszy podział na łożyska kulkowe proste jednorzędowe oraz dwurzędowe.

Data dodania: 2011-08-03

Wyświetleń: 1151

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Budowa

Łożyska kulkowe zwykłe cechują się nierozdzielną oraz nieskomplikowaną budową. Składają się z elementów tocznych, w tym przypadku kulek, które znajdują się w koszyku oraz dwóch pierścieni otaczających – zewnętrznego oraz wewnętrznego.

Właściwości

Jak już zostało to wcześniej nadmienione, łożyska kulkowe proste cechują się niezwykle prostą budową, która determinuje niski koszt wytworzenia a co za tym idzie zakupu. Za sprawą swojej uniwersalności, łożyska kulkowe można stosować w większości rozwiązań napędu. Najczęściej zalecane są do mechanizmów, w których występują znaczne prędkości obrotowe. Swoją niezwykłą popularność, łożyska kulkowe zwykłe zawdzięczają niezliczonej wielkości, różnorodności wykonania oraz klas dokładności, w których dostępne są na rynku. Za sprawą prostoty konstrukcji, nie wymagają specjalistycznej obsługi czy serwisu. Dodatkową zaletą jest ich niezwykła trwałość oraz wytrzymałość. Dzięki znacznemu przyleganiu elementów tocznych do bieżni, możliwe jest przenoszenie ogromnych obciążeń promieniowych oraz sił osiowych.

Rodzaje

Łożyska kulkowe zwykłe dostępne są na rynku w wielu kombinacjach zależnych od rozmiaru czy rodzaju wykonania, niektóre z nich to:

- łożyska kulkowe zwykłe jednorzędowe,

- łożyska kulkowe zwykłe jednorzędowe ze stali nierdzewnej,

- łożyska kulkowe zwykłe jednorzędowe z kanałem do kulek,

- łożyska kulkowe zwykłe jednorzędowe hybrydowe,

- łożyska kulkowe zwykłe dwurzędowe.

Podsumowanie

Łożyska kulkowe zwykłe to najpopularniejsza dostępnie obecnie na rynku odmiana łożysk. Zawdzięcza to w głównej mierze nieskomplikowanej konstrukcji oraz niskiej cenie. Również szeroki wachlarz wyboru rozmiarów oraz rodzajów wykonania sprawia, że jest to najlepsze rozwiązanie dla większości mechanizmów obecnych w przemyśle. Niska awaryjność, a w przypadku awarii prosta wymiana dodatkowo przemawia za tym produktem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena