Pisałam już o Krakowie i o Warszawie. Tym razem, czas na Wrocław, który, jako następny, po za Krakowem i Warszawą, figuruje na mojej liście, najważniejszych miast Polski.

Data dodania: 2011-07-16

Wyświetleń: 2823

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wrocław leży w południowo-zachodniej Polsce. Położone jest w Nizinie Śląskiej nad rzeką Odrą i jej dopływami. Jest to historyczna stolica Śląska. To tu krzyżował się Szlak Bursztynowy z Via Regia, czyli dwie główne drogi handlowe.

Zwiedzanie Wrocławia zacznijmy od jego rynku, którego piękna i niepowtarzalna architektura zachęca turystów do zwiedzania. Do najbardziej okazałych zabytków, należy zaliczyć Ratusz, który reprezentuje styl gotycki . Jedyny na Śląsku świecki zabytek. Dawno temu, w podziemiach Ratusza mieściła się największa miejska piwiarnia – Piwnica Świdnicka. Przed wejściem do Ratusza, możemy natknąć się na pomnik Aleksandry Fredry, którego wizerunek został uwieczniony przez Leonarda Marconiego w w 1897 roku.

Uroku miastu dodają kamienice w stylu renesansowym, na tle których obecnie powstają puby, bary i galerie. Do najpiękniejszych kamienic zalicza się:

 - kamienicę Pod Złotym Pucharem (styl gotycki);

 - kamienica Pod Zieloną Dynią (styl renesansowy);

 - kamienica pod Starą Szubienicą;

 - kamienica pod Siedmioma Elektoreami (styl gotycko – barokowy);

 - kamienica pod Złotym Słońcem;

Bardzo innowacyjnym pomysłem było zbudowanie szklanej fontanny na Placu Gołębim. Fontanna jest podświetlana. Wygląda niesamowicie, zwłaszcza po zmierzchu.

Na Placu Solnym znajduje się Giełda. Jest to gmach, który zbudowany został w XIX w., przeznaczony pod handel solą.

Warto zwiedzić również gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie znajduje się Aula Leopoldina – barokowa, reprezentacyjna i bardzo zachwycająca aula.

Hala Targowa to kolejny obiekt warty zobaczenia, gdyż pochodzi z 1908 r. Hala została zbudowana w neogotyckim stylu. Miała ona zastąpić prowadzony dotychczas handel na placu Nowy Targ.

W pólnocno -wschodniej częsci Rynku Głównego zaczyna się Ulica Wita Stwosza. Dochodzi ona do ulicy Św. Katarzyny. Pomimo zniszczeń z czasów II wojny światowej, do dziś możemy podziwiać zabytkową zabudowę ulicy. Wartay zwiedzenia jest również pałac książąt Hohenlohe.

Ostrów Tumski to jedno z najważniejszych miejsc we Wrocławiu, gdyż stąd wywodzi się geneza tego miasta. Około IX wieku na tym miejsu powstał gród, który w 1000 roku uzyskał status biskupstwa. Przez długi czas Ostrów był wyspą. W 1824 roku jedna z odnóg odry została zasypana i w ten sposób wcielono go do stałego lądu.

Nie będę tutaj opisywała kolejnych zabytków Wrocławia, bo po prostu jest ich mnóstwo. Polecam wyprawę do Muzeum Narodowego, gdzie obejrzeć można „Panoramę Racławicką”. Godne zobaczenia są: Katedra Jana Chrzciciela, Teatr Lalek, Bunkier przy Placu Strzegomskim, Kościół Świętej Trójcy oo Bonifratrów i wiele naprawdę cudownym miejsc, które trudno wymienić!

Licencja: Creative Commons
2 Ocena