Uczucie wygrywania jest cudowne. Chyba każdy uwielbia doświadczać tego wspaniałego stanu. Wyobraź sobie, co czuje sportowiec, gdy przekracza linię mety jako pierwszy lub co czuje student, który obronił właśnie tytuł naukowy po latach ciężkiej pracy. 

Data dodania: 2011-07-12

Wyświetleń: 2172

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co może poczuć wynalazca, który wpadł wreszcie na trop urządzenia, które zmieni bieg historii lub pisarz kończący dzieło, w którym zawarł doświadczenia swojego życia? Uczucie zwycięstwa pojawia się zawsze, gdy osiąga się upragniony cel.

Większość osób uwielbia uczucie zwycięstwa niewielu jednak lubi trudności, jakie wciąż napotyka się w dążeniu do celu. Zapytaj olimpijczyka, który wstaje o wczesnych godzinach porannych na trening lub pracownika dążącego do awansu, który spędza w pracy po kilkanaście godzin dziennie. Co ich napędza do działania?

Poczucie zwycięstwa jest osiągalne dla każdego. Ty również możesz stać się zwycięzcą. Zwyciężanie to nie zdjęcie na pierwszej stronie gazety. To nie pokazanie się w telewizji i głosy zazdrości innych. Zwyciężanie to osiągnięcie celu, jaki ma dla Ciebie wielkie znacznie. Życie to nie dążenie do rywalizacji i pokonywanie innych „po trupach”. Chodzi o wyznaczanie osobistych celów, pokonywanie przeciwności i stanie się najlepszą wersją samego siebie. Przedstawionych siedem praktyk znacznie pomoże ci sięgnąć po uczucie zwycięstwa bez względu na to, czym się zajmujesz.

Praktyka 1: Posiadanie wizji

Nigdy nie osiągniesz czegoś, co nie jest dokładnie sprecyzowane. Zanim staniesz się zwycięzcą w realnym świecie musisz najpierw stać się nim wewnątrz. Czy wiesz, do czego zmierzasz? Czy masz ustalony cel? Wyobraź sobie jak będziesz wyglądać osiągając sukces w tym, czego pragniesz. Wyobrażaj sobie swój cel tak jakby został już zrealizowany. Wyobrażaj to sobie jak najczęściej a przynajmniej każdego poranka i wieczoru. Poczuj się człowiekiem sukcesu zanim naprawdę się nim staniesz. Postępuj zgodnie z zaleceniem Normana Vincenta Peale’a” „Myśl w kategoriach sukcesu, wyobrażaj go sobie, a wprawisz w ruch moc dającego się zrealizować pragnienia. Kiedy obraz umysłowy (lub postawa) będzie utrzymywany wystarczająco mocno, to w rzeczywistości będzie sprawować kontrolę nad warunkami i okolicznościami”.

Praktyka 2: Działaj najlepiej jak potrafisz

Zawsze dawaj z siebie jak najwięcej. To właśnie stałe, wytrwałe, uparte dążenie do celu jest wyznacznikiem sukcesu. Jak to mawiał słynny psycholog William James: „Jeżeli tylko będzie Ci wystarczająco zależeć na wyniku, z pewnością go osiągniesz. (…) Musisz tylko naprawdę chcieć tych rzeczy”. Pracuj zgodnie z radą, jaką zalecał J. Paul Getty: „Postaraj się jeszcze bardziej” a zwycięstwo nadejdzie prędzej czy później.

Praktyka 3: Czytaj, czytaj, czytaj…

Czytanie pozwoli ci na zdobycie wiedzy, na jaką pracowały wielkie umysłu na przełomie wieków. Światłe umysły pracowały nad swoimi osiągnięciami często przez całe życie pracy, a ty możesz dzisiaj zdobyć ich wiedzę w przeciągu paru minut i wykorzystać ją. Dostarczaj do swojego umysłu pozytywne myśli, historie sukcesu, niezbędne w twojej dziedzinie informacje. Brian Tracy mawia „Jesteś tym, o czym myślisz”. Myśląc o zwycięstwie, ucząc się o nim, zdobywając informacje, zaczniesz stawać się zwycięzcą.

Praktyka 4: Nie odkrywaj Ameryki…

Być może twój cel został już osiągnięty przez innych ludzi. Jeśli tak, to możesz się od nich sporo nauczyć. Pytaj o porady, czytaj ich historie, ucz się od nich. Uczenie się na własnych błędach jest bardzo kosztowne i czasochłonne. Działaj mądrzej i ucz się na błędach innych. Rób to, co zadziałało dla innych a odwieczne prawo przyczyny i skutku sprawi, że zadziała to także dla ciebie.

Praktyka 5: Bądź gotów zapłacić odpowiednią cenę

Poczucie zwycięstwa, sukcesu zawsze ma swoją cenę. Do sukcesu nie ma drogi na skróty. Zawsze bądź gotów na zapłacenie ceny sukcesu i wykonanie niezbędnego wysiłku. Jeśli zwycięstwo wymaga czasu, nauki, siły czy innych zasobów bądź gotów na poświęcenie. Nie trać czasu na znalezienie drogi na skróty. Bardzo często taka nie istnieje.

Praktyka 6: Rób to, co niewygodne i trudne

Zwycięzcy zawsze robią rzeczy trudne czy niewygodne, których przegrani nie chcą robić. Czy zwycięzcy mają specjalne talenty lub nie czują zniechęcenia? Nie, trudne rzeczy są utrapieniem również dla zwycięzców, ale wiedzą oni, że należy je wykonać, bo jest to cena jaką należy zapłacić za sukces. Niewiele osób lubi wczesne wstawanie, prace w dodatkowych godzinach czy inne trudności zależne od dziedziny, jaką się zajmują. Jeśli jednak taka jest cena za zwycięstwo, to proszę, zapłać ją. Życie nie jest jak wyjście do restauracji, w której płacisz po skończeniu posiłku. Cenę za zwycięstwo musisz zapłacić najpierw a dopiero później otrzymasz to, czego pragniesz.

Praktyka 7: Nigdy się nie poddawaj

Zwycięstwo jest dla wytrwałych. Jak to powiedział Ralp Waldo Emerson: “Innym słowem na określenie powodzenia jest upór.” Nie poddawaj się dopóki nie osiągniesz zwycięstwa. Winston Churchill całą formułę sukcesu zwarł w kilku słowach, które brzmią: „Nigdy, nigdy, nigdy, nigdy się nie poddawaj.”

Wybierz czy chcesz wielkich osiągnięć czy życia w przeciętności. Masz potencjał zwycięzcy. Uwierz w to, że zdolności, talenty i wszystko, co posiadasz teraz są wystarczające by zacząć swoją podróż w kierunku zrealizowania swoich marzeń. Nie czekaj na lepszy moment, bo taki nigdy nie nadejdzie. Gdy zaczniesz stosować tych 7 przedstawionych praktyk to w twoim życiu zaczną dziać się cuda. Otworzą się nowe drzwi a możliwości zaczną pojawiać się w miejscach, o których nawet byś nie pomyślał. Zwycięstwo jest w Tobie, nie pozwól by cokolwiek mogło to zmienić.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena