Obecnie, średnie stężenie dwutlenku węgla w powietrzu wynosi ok. 350 ppm. Klimatolodzy szacują, że wzrost do poziomu 550 ppm spowoduje podniesienie średniej temperatury Ziemi o ok. 2 stopnie Celsjusza.

Data dodania: 2007-06-05

Wyświetleń: 3392

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym to może skutkować? Natura to wielki system, zbudowany z niezliczonej ilości czynników, który ciągle dąży do stanu równowagi. Modyfikacja jednego z nich z pewnością spowoduje zmiany. Czy będą to np. częstsze i niespodziewane ekstremalne zjawiska pogodowe, powodzie, susze?  To wie chyba tylko ona.

Jeszcze do niedawna, występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, kojarzone było z charakterystycznymi miejscami na świecie, które słynęły ze swojej wyjątkowości. I tak, gdy mówiono o terenach suchych, wszyscy wiedzieli, że są to obszary podzwrotnikowe lub lokalnie, te leżące w strefie tzw. cienia opadowego, tworzonego zazwyczaj przez bariery orograficzne. Bez problemu można było określić miejsca, w których spodziewano się nawalnych opadów, ogromnej ilości wyładowań atmosferycznych czy wskazać rejony zagrożone uderzeniem huraganu. Nieprawdą jednak byłoby stwierdzenie, że wszystkie te zjawiska nie występowały gdzie indziej. Owszem, występowały, ale nie w takiej skali z jaką mamy do czynienia dziś. Czy winne temu są działania człowieka? Wszelkie badania wskazują, że niestety tak.

O możliwościach oszczędzania wody mówi się ostatnio bardzo często, gdyż woda jako powszechny i wszechobecny składnik środowiska jest jednym z jego najważniejszych, jeśli nie najważniejszym, komponentem. Zasoby wody na Ziemi są stałe, jednak pogarszająca się jej jakość, m.in. w wyniku rozwoju przemysłu czy dopływu coraz większej ilości ścieków bytowo-gospodarczych, zmusza nas nie tylko do planowania i tworzenia sprawnego systemu oczyszczania, ale również do racjonalnego gospodarowania zasobami czystej wody.

W ostatnich latach w naszym kraju zanotowano znaczny spadek zużycia wody, z czego największy przypada właśnie na gospodarstwa domowe. Źródłem tego faktu są zarówno przesłanki techniczne jak i ekonomiczne.

Pragniemy oszczędzać na wszystkim: na kosmetykach, produktach spożywczych, czy odzieży. Jednakże to, co uda nam się odłożyć w ten sposób, wydajemy na coraz większe rachunki za wodę i prąd. Możliwe, że wynika to z naszej niskiej świadomości proekologicznej. Musimy pamiętać, że w XXI wieku istnieje wiele sposobów na to, by móc zaprzestać nadmiernemu wykorzystywaniu zasobów naszych surowców. A wszystko po to aby ochrona środowiska i ekologia stały się mottem naszych codziennych poczynań.

Potrzeba tylko naszych dobrych chęci. Pierwszym krokiem w kierunku oszczędności jest zmiana złych nawyków, takich jak pozostawianie urządzeń elektrycznych w trybie czuwania, zamiast wyłączania. Gdybyśmy czynili tak z połową naszych sprzętów rocznie emitowalibyśmy do atmosfery 1mln ton CO2 mniej. Drugim sposobem na oszczędzanie jest wybieranie sprzętów AGD i RTV posiadających etykietę efektywności energetycznej. Świadczą o tym kolorowe paski od A do G (A oznacza najniższe zużycie energii).

Dlatego dziś ochrona środowiska to jedno z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Hasła takie jak zmiany klimatu czy ekologiastają się głównymi tematami rozmów w dyskusjach władz wielu krajów na całym świecie. O tym właśnie informuje Portal Ochrony Środowiska Ekoportal.eu. Jeśli interesują Cię sprawy związane ze środowiskiem, to ten portal jest właśnie dla Ciebie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena