Naziemna telewizja cyfrowa daje wiele możliwości, a jak sama nazwa wskazuje - to telewizja wykorzystująca nadajniki umieszczone na ziemi (na wzniesieniach lub wysokich budynkach), a nie przekaz z satelity. Dotychczas naziemna telewizja nadawana była wyłącznie w sposób analogowy. Obecnie systematycznie wprowadzany jest przekaz cyfrowy, który do 2013 roku ma całkowicie zastąpić sygnał analogowy. DVB-T - tak nazywa się standard, w jakim nadawana jest telewizji cyfrowa w Polsce i innych krajach europejskich (pamiętać jednak musimy, że nie w każdym kraju obowiązuje ten sam standard DVBT i np. telewizor zakupiony w Niemczech lub Czechach nie będzie odbierał sygnału telewizji w naszym kraju gdyż te telewizory mają wbudowany starszy dekoder MPEG2 - a ten nie pozwoli odbierać sygnału DVB-T w Polsce).
Do tej pory z cyfrowej telewizji mogliśmy korzystać jedynie płacąc albo operatorom satelitarnym albo kablowym. Teraz telewizja cyfrowa wreszcie będzie dostępna dla wszystkich odbiorców za pomocą zwykłej anteny, z której korzystaliśmy dotąd i za pomocą odbiorników telewizyjnych z wbudowanym tunerem telewizyjnym typu DVB-T MPEG-4 H 264/AVC lub starszych modeli telewizorów, lecz wówczas będziemy musieli dokupić zewnętrzny tuner dvb-t MPEG-4.
Obecnie na rynku polskim oferowane są coraz częściej nowoczesne produkty do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej i to zarówno telewizory, odtwarzacze dvd jak i zewnętrzne tunery telewizyjne. Pamiętajmy jednak, aby sprawdzić informację czy są to umożliwiające dekodowanie sygnału cyfrowego w standardzie polskim DVBT MPEG-4 H264/AVC.
Jakie zalety daje nam naziemna telewizja cyfrowa? Oto tylko kilka z nich. Przede wszystkim za telewizję kablową lub satelitarną musimy zapłacić - DVB-T dostajemy za darmo. Nie musimy płacić żadnego abonamentu dla operatora (poza standardowym abonamentem RTV). O wiele więcej zalet ma telewizja DVB-T w porównaniu do analogowego przekazu "z powietrza" biorąc tez jakość przekazu, nie ma zniekształceń obrazu, śnieżenia a przede wszystkim uzyskujemy znacznie lepsza jakość dźwięku. Nie bez znaczenia jest tez znacznie większa ilość nadawanych programów, które będą nadawane w tzw. multipleksach (zestaw kilku kanałów). Pierwszy multipleks, który już działa zawiera kilka kanałów. Są to: TVP1, TVP2, TVP Info, TVN, TVN7, Polsat, Polsat NEWS Sport, TV 4, TV Puls, TVN Warszawa (kanał regionalny w zależności od nadajnika). W późniejszym czasie uruchomione zostaną kolejne multipleksy. Docelowo w całej Polsce ma być ok. 30 kanałów w emisji cyfrowej które będzie można odbierać drogą naziemną.
Pamiętać musimy jeszcze, że ostateczne wyłączenie analogowych nadajników planowane jest na 31 lipca 2013 roku (choć pierwsze wyłączenia przewidziane są już w roku 2011) - wtedy widzowie stracą ostatecznie możliwość oglądania telewizji analogowej wyłącznie za pomocą starego telewizora i starej anteny dachowej.