Wysoka temperatura w okresie letnim sprawia, iż produkty spożywcze szybciej ulegają zepsuciu, jeśli nie zapewnimy im odpowiednich warunków do przechowywania. Warto zatem wiedzieć, w jakiej temperaturze powinniśmy trzymać naszą żywność, aby zachowała on jak najdłużej świeżość nawet w upalne dni.

Data dodania: 2011-06-25

Wyświetleń: 2033

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Należy pamiętać, iż optymalna temperatura wewnątrz lodówki powinna wynosić ok. 8 stopni na najwyższej półce, 5 stopni w przypadku środkowej półki oraz ok. 2 stopni w najniższej części urządzenia. Na półce górnej powinny zatem znaleźć się takie produkty, jak przetwory w słoikach oraz produkty i przetwory mleczne, jak mleko, jogurty, kefiry. Półki znajdujące się poniżej , czyli cześć środkowa lodówki, służy do przechowywania produktów, które szybko ulegają zepsuciu. Takimi produktami są np. biały ser, wędliny oraz sporządzone przez nas dania, np. zupy, mięsa itp. Najniższa półka przeznaczona jest dla takich produktów, jak mięsa, wędliny, czy ryby. Z kolei w szufladach znajdujących się na samym dnie lodówki powinniśmy przechowywać owoce i warzywa, dla których odpowiednia temperatura to ok. 10 stopni. Na drzwiczkach lodówki przechowujemy natomiast różnego rodzaju słoiczki z musztardą, majonezem, olej, czy soki.

Zamrażanie

Warto również pamiętać o możliwości zamrażania produktów i potraw, dzięki czemu możemy opóźnić proces ich psucia. Najczęściej w zamrażarce przechowujemy warzywa i owoce sezonowe, mięsa i ryby oraz gotowe produkty garmażeryjne po wstępnej obróbce termicznej. Produkty te mogą być przechowywane w zamrażarce przez ok. 3-12 miesięcy, w  czasie którego nie stracą swojej jakości. Temperatura w domowej zamrażarce powinna być ustawiona na – 18 stopni, przy czym należy pamiętać, aby nie dopuścić do nagłego jej wzrostu np. w wyniku włożenia do komory gorącego produktu.

Czas przechowywania

Aby produkty zachowały swoją jakość, oprócz odpowiedniej temperatury w lodówce, powinniśmy wiedzieć, jak długo dany produkt może być w niej przechowywany. Przykładowo mięso trzymane w temperaturze 0-2 stopni zachowa swoją świeżość przez 2 tygodnie, natomiast w przypadku ryb im niższa temperatura tym dłużej zachowają świeżość. W temperaturze ok. 3 stopni ryba zaczyna się psuć po 5 dniach. Mleko w kartonie ulega zepsuciu po 3 daniach od otwarcia kartonu, natomiast rozpakowane żółte sery nie nadają się do spożycia po 6 dniach.

Czystość w lodówce

Aby lodówka jak najlepiej spełniała swoją funkcję, należy dbać o jej czystość. Przynajmniej raz w miesiącu należy opróżnić jej wnętrze, a następnie dokładnie przemyć półki i ścianki wodą z detergentem usuwając w ten sposób resztki przylegającego jedzenia oraz zapobiegając w ten sposób rozwijaniu się pleśni.

Mimo regularnego dbania o lodówkę oraz przestrzegania zaleceń producenta, może dojść do awarii naszego sprzętu. Wówczas należy szybko zareagować wzywając serwis urządzeń chłodniczych, gdyż nagły skok temperatury może spowodować zepsucie się przechowywanych produktów. Jest to niezwykle ważne w przypadku lodówek wyposażonych w zamrażarkę, gdyż w momencie podwyższenia temperatury produkty ulegną rozmrożeniu nie nadają się do ponownego zamrożenia.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena