Cukrzyca jest dolegliwością napotykającą teraz coraz większą ilość dorosłych kobiet i mężczyzn, której kuracja niestety jest niezmiernie długo trwające i nie zawsze może skutkować kompletnym wyzdrowieniem pacjenta. Łączy się ona ze zwiększonym stopniem cukru we krwi wynikającym z defektu działania insuliny, która jest rozdzielana przez komórki beta trzustki.
Z przykrością trzeba stwierdzić, że nie jest w prosty sposób absolutnie ustrzec się tej dolegliwości, ponieważ prawie zawsze wiąże się ona z licznymi aspektami – charakterem pracy, jedzonymi posiłkami czy czynnikami genetycznymi. Do najczęściej spotykanych rodzajów cukrzycy można zaliczyć:
- cukrzycę typu 1
- cukrzycę typu 2
- cukrzycę ciężarnych.
Cukrzyca rodzaju 2 jest napotykana w największej ilości przypadków ludzi chorujących na tę dolegliwość i polega ona na pomniejszeniu czułości tkanek na insulinę – innymi słowy zwane insulinoodpornością. Rodzaj 1 cukrzycy definiuje niedostateczne wydzielanie insuliny, nawet gdy tkanki zachowują normalną czułość na ten {hormon. Ostatni typ jest powiązany z transformacjami hormonalnymi pojawiającymi się u kobiet ciężarnych.
Jak już przedtem było nadmienione, nie ma jednej metody na całkowite wyleczenie cukrzycy, ponieważ rehabilitacja może się łączyć z kompletną zmianą charakteru życia danej osoby. Dla przykładu można do tego wliczyć powiększenie aktywności fizycznej, unormowanie masy ciała, odpowiednia dieta oraz kuracja odmiennych chorób powiązanych z układem krążenia. Z przykrością trzeba powiedzieć, że nie można sobie pozwolić na którekolwiek odstępstwa od wszelkich tych kroków kuracji, ponieważ brak właściwego podejścia pacjenta może skutkować powstaniu tzw. zespołu stopy cukrzycowej.
To bardzo poważne powikłanie, które doprowadza do problemów z ruchem, a może zakończyć się nawet odjęciem kończyny. Stopa cukrzycowa pojawia się w mniej więcej 6-10% przypadków osób cierpiących na tę dolegliwość, przede wszystkim będących już w podeszłym wieku. Stopa staje się niedotleniona z przyczyny pogorszenia jej ukrwienia. Powodem jest też osłabieniem naczyń krwionośnych, które może w kolejnej fazie doprowadzić do tworzenia zakrzepów i zatorów. Do objawów wystąpienia stopy cukrzycowej można wliczyć kurcze mięśni, uczucia mrowienia i kłucia. Chorzy z takimi przypadłościami mogą mieć zmącone uczucie bólu, a cierpienie z nim połączone pojawia się głównie w nocy.
Opisane powyżej fakty związane z cukrzycą ukazują kompletnie, że choroby tej nie można lekceważyć w żadnym jej stadium. Wczesne zidentyfikowanie z pewnością pozwoli na większe możliwości uchowania się od jej nieprzychylnych aspektów, a stosowny zwyczaj życia i odpowiednia dieta zezwolą nam dłużej cieszyć się zdrowiem.