To właśnie wtedy zaczynają ustępować charakterystyczne dla ciąży objawy, takie jak mdłości i przewlekłe zmęczenie. Nadal pozostają jednak huśtawki nastroju wywołane znacznym zwiększeniem poziomu hormonów w organizmie. To czas, gdy przyszła mama zaczyna postrzegać świat inaczej - pozytywniej. Zaczyna pięknieć, świat dookoła jest znacznie lepszy, a bliscy zauważają jej przemianę.
4 miesiąc ciąży to już prawie połowa. To przełomowy moment, ponieważ najczęściej można już określić płeć dziecka. Dzięki temu można zacząć już zakupy związane z ubrankami i pokojem dziecięcym. Wtedy też brzuch zaczyna intensywnie rosnąć i czas nabyć trochę ciążowych ubrań. Narządy wewnętrzne dziecka są już w większości ukształtowane i powoli przygotowują się do roli, którą będą pełnić, gdy maluszek przyjdzie na świat. Wtedy też rośnie ono intensywnie. Niestety, powieki nadal są zamknięte.
Wraz z biegiem czasu i rozwoju drugiego trymestru ciąży, należy pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa, ponieważ kobieta w ciąży jest szczególnie narażona na próchnicę. Organizm potrzebuje wtedy znacznie więcej wapnia, niż normalnie, a jeśli nie dostaje ich w pokarmie, czerpie je z zębów oraz z kości. 5 miesiąc ciąży wymaga większej ilości płynów, niż normalnie. Należy pić wodę i soki owocowe i warzywne, a kawę i herbatę ograniczyć do minimum. To ważne, ponieważ płyny te oraz sól, zatrzymują wodę w organizmie, co może powodować puchnięcia kończyn. To już ponad połowa ciąży. Teraz już minie szybko.
6 miesiąc ciąży to czas, w którym można już oszacować datę porodu. Dziecko zaczyna przybierać na wadze. Może również przydarzyć się mu czkawka, co mama może z łatwością rozpoznać. Niestety nie jest to przyjemne ani dla mamy, ani dla przyszłego dziecka. To również czas, podczas którego należy się udać do ginekologa i przeprowadzić badania, między innymi łożyska. Bardzo ważne są regularne wizyty, ponieważ lekarz zaleci sposób odżywania, a także zaproponuje tryb życia.