Jeśli zamierzamy zainstalować w firmie precyzyjny system telewizji przemysłowej to należy już na samym wstępie wiedzieć czego oczekujemy od całości instalacji.

Data dodania: 2011-06-08

Wyświetleń: 1724

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Telewizja przemysłowa to bardzo urozmaicona i rozwinięta dziedzina systemów zabezpieczeń. Wiele czynników ma wpływ na poprawny dobór urządzeń dozorowych. Charakterystyka monitorowanego terenu, poziom oświetlenia, nasycenia obrazu detalami oraz wiele innych ważnych zagadnień technicznych.

Kamery CCTV, które są w stanie rozpoznać numer tablic rejestracyjnych oraz twarz intruza to bardzo istotny element każdego skutecznego systemu CCTV. Rozpoznawanie twarzy zostało uznane za jeden z najbardziej obiecujących sposobów rozpoznawania spośród metod biometrycznych, ponieważ obraz twarzy jest łatwy do pozyskania. Za rozpoznawaniem twarzy przemawiają również względy rozpowszechnienia fotografii (bazy zdjęć terrorystów), ekonomiczne (łatwość i szybkość wykonania), nie inwazyjność (w przeciwieństwie np. do identyfikacji siatkówki). Identyfikacja twarzy ogranicza się do pozyskania obrazu, po czym system samodzielnie dokonuje analizy obrazu i podejmuje decyzję, czy dana osoba znajduje się w bazie danych.

Głównymi składowymi elementami systemu są: kamera i oprogramowanie do porównywania twarzy z bazą danych. Problemy przy tworzeniu systemów rozpoznawania twarzy wynikają z konieczności uwzględnienia zmiany wizerunku wynikającego np. z mimiki i makijażu, czy też niekorzystnego wpływu oświetlenia i innych elementów towarzyszących pobraniu obrazu (tj. konieczność skalowania, obracania zdjęcia). Przy tworzeniu oprogramowania do analizy twarzy brane są pod uwagę cechy antropologiczne, ponieważ każda z ras posiada indywidualne cechy (charakterystyczne punkty, które brane są pod uwagę).

Licencja: Creative Commons