Złożyli kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza i budynkiem "Sokoła", a następnie dotarli do Cmentarza Łyczakowskiego.
Przed historycznym gmachem założonego w 1867 r. Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", zwanego później "Sokołem Macierzą", najstarszego polskiego towarzystwa sportowego stawiającego sobie za cel również podtrzymywanie i rozwijanie świadomości narodowej, harcerze postawili wartę i urządzili dłuższy postój. W tym budynku 21 maja 1911 r. powołano Naczelną Komendę Skautową, a dzień później Andrzej Małkowski wydał rozkaz tworzący pierwsze polskie drużyny skautowe, co jest uznawane za początek harcerstwa. - Tu znajdowała się nowoczesna sala sportowa, w której do dziś jeszcze stoi przedwojenny sprzęt gimnastyczny - wyjaśniał hm. Stefan Adamski, komendant Harcerstwa Polskiego na Ukrainie. - Ona nadal służy jako sala gimnastyczna tutejszej Akademii Wychowania Fizycznego. Harcerze zamierzają umieścić na gmachu "Sokoła" tablicę upamiętniającą to miejsce.
W czasie Mszy św. w katedrze lwowskiej wykutą w piaskowcu tablicę z napisem w językach polskim i ukraińskim poświęcił ks. bp Marcjan Trofimiak. Niestety, napięta sytuacja we lwowskim samorządzie, w którym duże wpływy ma nacjonalistyczno-banderowska partia "Swoboda", uniemożliwiła uzyskanie stosownej zgody na jej umieszczenie. - Mamy wielką nadzieję, że tablica ta w końcu zawiśnie, a ten dom stanie się dla wszystkich czytelnym znakiem, jako miejsce, gdzie narodziło się polskie harcerstwo.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, co może się stać, gdyby orbitę Ziemi otoczyła niewidzialna bariera odłamków? Co jeśli drobne fragmenty kosmicznych śmieci mogłyby doprowadzić do globalnej katastrofy? Syndrom Kesslera to zjawisko, które brzmi jak scenariusz science fiction, ale w rzeczywistości może być jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla przyszłości eksploracji kosmosu.