Wielu Polakom mieszkającym do dziś we Lwowie mocniej zabiły serca, gdy zobaczyli na ulicach miasta 800-osobową kolumnę umundurowanych młodych ludzi, którzy ze sztandarami, przy akompaniamencie werbli i sygnałówek przemaszerowali z patriotycznym śpiewem przez lwowskie ulice.

Data dodania: 2011-05-30

Wyświetleń: 1370

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Złożyli kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza i budynkiem "Sokoła", a następnie dotarli do Cmentarza Łyczakowskiego.
Przed historycznym gmachem założonego w 1867 r. Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", zwanego później "Sokołem Macierzą", najstarszego polskiego towarzystwa sportowego stawiającego sobie za cel również podtrzymywanie i rozwijanie świadomości narodowej, harcerze postawili wartę i urządzili dłuższy postój. W tym budynku 21 maja 1911 r. powołano Naczelną Komendę Skautową, a dzień później Andrzej Małkowski wydał rozkaz tworzący pierwsze polskie drużyny skautowe, co jest uznawane za początek harcerstwa. - Tu znajdowała się nowoczesna sala sportowa, w której do dziś jeszcze stoi przedwojenny sprzęt gimnastyczny - wyjaśniał hm. Stefan Adamski, komendant Harcerstwa Polskiego na Ukrainie. - Ona nadal służy jako sala gimnastyczna tutejszej Akademii Wychowania Fizycznego. Harcerze zamierzają umieścić na gmachu "Sokoła" tablicę upamiętniającą to miejsce. 
W czasie Mszy św. w katedrze lwowskiej wykutą w piaskowcu tablicę z napisem w językach polskim i ukraińskim poświęcił ks. bp Marcjan Trofimiak. Niestety, napięta sytuacja we lwowskim samorządzie, w którym duże wpływy ma nacjonalistyczno-banderowska partia "Swoboda", uniemożliwiła uzyskanie stosownej zgody na jej umieszczenie. - Mamy wielką nadzieję, że tablica ta w końcu zawiśnie, a ten dom stanie się dla wszystkich czytelnym znakiem, jako miejsce, gdzie narodziło się polskie harcerstwo.

Licencja: Creative Commons