Herbatki ziołowe; 
Zaparzanie wrzątkiem lub napar: Przepisaną ilość świeżych ,pokrojonych ziół... 
Oraz wyciąg na zimno (niektóre zioła)   

Data dodania: 2011-05-18

Wyświetleń: 2477

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przepisaną ilość świeżych, pokrojonych ziół umieścić w szklanym kubku lub innym niemetalowym naczyniu. Wodę zagotowuje się i zalewa nią przygotowane zioła. Świeże ziele pozostawia się do naciągnięcia na bardzo krótko ( wystarczy pół minuty). Herbatka musi mieć zupełnie jasną barwę: jasnożółtą lub jasnozieloną. Ziele suszone pozostawia się nieco dłużej do naciągnięcia (jedną do dwóch minut). Tak przygotowana herbatka rzeczywiście służy zdrowiu, a także cieszy oczy swoim ładnym wyglądem.

Korzenie zalewa się przepisaną ilością zimnej wody, krótko zagotowuje i pozostawia na 3 min do naciągnięcia. Dzienną ilość herbatki wlewa się do termosu i pije porcjami w ciągu dnia zgodnie z podanymi wskazówkami. Zwykle bierze się jedną kopiastą łyżeczkę do herbaty ziół na 1/4 litra wody ( 1 szklanka), a w innych przypadkach należy postępować według wskazówek podanych przy poszczególnych roślinach.

Wyciąg na zimno:  niektóre zioła (np ślaz, jemioła, tatarak) nie mogą być zaparzane gorącą wodą ponieważ ,pod wpływem wysokiej temperatury straciłyby swoje właściwości lecznicze. Herbatkę z tych ziół sporządza się jako wyciąg na zimno. Wskazaną przy poszczególnych roślinach ilość ziół zalewa się zimną wodą i odstawia na 8 do 12 godzin (najczęściej na noc). Następnie zlewa się wyciąg , krótko podgrzewa (tak aby był ciepły) i przechowuje dzienną porcję w termosie, który uprzednio przepłukano gorącą wodą.Jednakże ,za najlepszą formę stosowania roślin leczniczych uważa się wyciąg na zimno zmieszany z naparem. Zioła nastawia się na zimno na noc biorąc połowę przepisanej ilości wody ,rano cedzi się. Pozostałość ziół zalewa się teraz gorącą drugą częścią wody i znowu cedzi.Następnie miesza się wyciąg na zimno z naparem.Dzięki takiemu przygotowaniu herbatki uzyskuje się substancje czynne , które rozpuszczają się tylko w zimnej wodzie jak i te ,które są rozpuszczalne w wodzie gorącej.

Materiał wzięty z książki Marii Treben Apteka Pana Boga.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena